VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Ocak 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Kitabınızı yazarının sesinden dinleyin
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kitabınızı yazarının sesinden dinleyin

Türkiye'nin ilk sesli kitap dükkanı olma özelliği taşıyan 'Seslenen Kitap’ isimli internet sitesi, edebiyat dünyasının popüler yazarlarının sevilen kitaplarını yazarların kendi sesinden ‘sesli kitap’ olarak satışa sunuyor.

‘Seslenen Kitap’, Ayşe Kulin, Hasan Ali Toptaş, Canan Tan, Murat Menteş, Can Dündar, Buket Uzuner, Cem Mumcu, Pucca, İclal Aydın, Berrak Yurdakul, Tuba Ünsal ve Fatmanur Erdoğan’ın seslendirdiği kitapları ile açıldı.

Lansmanını 12 yazarla gerçekleştiren Seslenen Kitap için Ayşe Kulin "Dönüş"ü, Canan Tan "Piraye"yi, Murat Menteş "Ruhi Mücerret"i, Hasan Ali Toptaş "Heba"yı, Can Dündar "Lüsyen"i, İclal Aydın "Bir Cihan Kafes"i, Cem Mumcu "Makber"i, Buket Uzuner "Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları"ve "Su"yu, Pucca "Ay Hadi İnşallah"ı, Berrak Yurdakul "İki Cihanın Bekçisi"ni, Tuba Ünsal "Benim Tatlı Komposto Günlüğüm"ü ve Fatmanur Erdoğan "Beyaz Yakalı Girşimci"yi seslendirdi. Kitapların yanı sıra, Forbes Türkiye’nin Şubat sayısı da Seslenen Kitap lansman portföyünde yer aldı. Devam eden kayıtlar arasında ise Nebil Özgentürk’ün "Türkiye’nin Hatıra Defteri", Ali Poyrazoglu'nun "Tamamla Bizi Ey Aşk", Olkan Serdar Yıldız’ın "Kansız" ve "Dost", Can Deniz’in "Cesur Sorular" kitapları bulunuyor.

Seslenen Kitap Kurucu Ortağı Berk İmamoğlu, güncel yazarların eserlerinin Seslenen Kitap mobil uygulamaları gibi, hayatın içinde ve insanların hayatlarında var olan güncel ve yenilikçi bir mecrada daha önce sunulmadığını belirterek, bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. İmamoğlu, Türkiye’de sesli kitap konusunun yeni olmadığını ama Seslenen Kitap’ın sunduğu standartların yeni olduğunu belirterek hangi formatta olursa olsun bilgiye kolay ve hızlı ulaşmak isteyen, yenilikçi, teknolojiye uyum sağlamış ve teknolojiyi günlük yaşamlarına adapte etmiş kişilerin Seslenen Kitap’ı hayatlarına dahil edeceklerini söyleyerek sözlerine devam etti; ‘Hedef kitlemiz kitap severler, kitap okumaktan hoşlanan, güncel yazarları ve güncel eserleri takip edenler, yolda, arabada, trafikte, seyahatte ve spor yaparken geçirdikleri vakitlerini iyi değerlendirmek isteyenler, yazar hayranları, eserleri yazarlarının sesinden dinlemekten keyif alan, yazarlar ile bağ kurmak isteyenler ve yazılı kitapları okumakta güçlük çeken insanlar. www.seslenenkitap.com‘a üye olan herkes, satın aldıkları kitapları Seslenen Kitap mecraları diyebileceğimiz www.seslenenkitap.com internet sitesi, Seslenen Kitap mobil uygulamaları ve Seslenen Kitap masa üstü uygulamalarının tamamından dinleyebilir.’ dedi.

100 YAZARIN SESİNDEN 100 ESER
Berk İmamoğlu, 2014 yılında öncelikle yeni kitaplar ve yeni yazarları Seslenen Kitap’a dahil etmeyi planladıklarını ve hatta tüm büyük yayın evlerinin sesli kitaplar konusunda Seslenen Kitap ile birlik içinde girişimde bulunmasını hedeflediklerini söyledi. Okuyan Us ve Can Yayınevi ile anlaşma imzaladıklarını belirten İmamoğlu; ‘Girişimde bulunması derken yayınevlerinin yeni yatırımlar yapması anlamında değil, mevcut kaynakları bu yenilikçi mecra ile değerlendirip pazarı nasıl büyütebiliriz konusunda düşünmeye başlamalarını kastediyorum. Aynı zamanda 2014 yılında biz altyapımızı yani internet sitemizi ve mobil uygulamalarımızı geliştirmeye devam edeceğiz.’ dedi. Halen kayıtları devam eden Nebil Özgentürk’ün Türkiye’nin Hatıra Defteri, Ali Poyrazoglu'nun Tamamla Bizi Ey Aşk, Olkan Serdar Yıldız’ın Kansız ve Dost Can Deniz’in Cesur Sorular’ı ise Şubat ayında dinlenebilecek.
2014 yılına yaklaşık 15 kitap ve 1 aylık finans dergisiyle başladıklarını söyleyen İmamoğlu, bunun Seslenen Kitap’ın 6 ayda ve sıfırdan başlayarak geldigi nokta olduğunu söyledi ve sözlerine devam etti; ‘Bu noktaya gelirken bizimle yola çıkan insanlara sadece fikrimizi anlatabildik ve heyecanımızı paylaştık. Artık kusursuz çalışan bir altyapımız ve potansiyel iş ortaklarımıza gösterebileceğimiz bir sistemimiz var. Bu durumda yazar ve kitap sayımızı hızla artırabilecegiz. 2014 yılını 100 kitabı satışa sunarak kapatmamız sürpriz olmayacak. Lansmanımızın ardından dinleyicilerden alacağımız geri dönüşlerle kesin iş hedeflerimizi ve yatırım planlarımızı şekillendirecegiz.’ dedi.

HER KİTAP ORTALAMA 8 SAAT
Seslenen Kitap uygulamasıyla okuyucular, yazarın sesinden dinledikleri kitaplar sayesinde, hikayeleri yazarın ağzından dinleme fırsatı yakalayacaklar. Her kitabin sonunda yazarlara 6 soru soruluyor ve cevapları dinleyicilerle paylaşılıyor. Bazı yazarlar uzun, bazı yazarlar kısa cevaplar vermeyi tercih ediyorlar. Bu soru-cevap bölümünün uzunluğu ortalama 5 dakika sürüyor. Bir kitabın ortalama 8 saat sürdüğü düşünülürse, bu çok kısa bir bölüm. Yazarlar ve dinleyiciler arasında kurulan bağa katkıda bulunmak istediklerini belirten Berk İmamoğlu, aynı şekilde www.seslenenkitap.com üzerinde yer alan ‘Duymadıklarınız’ bölümünde de yazarların stüdyoda kitaplarını okurken çekilen fotoğraflarının bulunduğunu söyledi ve tüm bunların amacının, dinleyicilerin kitapları dinlerken edinecekleri tecrübeye biraz daha samimiyet katabilmek olduğunu sözlerine ekledi.

Paylaş