VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Ağustos 2010 Cuma | Anasayfa > Haberler > Kitaplara bakarken gözlerimle onları okşarım
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kitaplara bakarken gözlerimle onları okşarım

""Kitaplarım sayısal olarak birkaç binle sınırlı olduğu için eşim şikayet etmekten vazgeçti. Resimler için aynı şeyi söyleyemem. Onlar sanki bir istila ordusu gibi...""

Bizans tarihiyle ilgili çalışmalarıyla bilinen ve “Theodora”, “Şu Bizim Bizans”, “Cumhuriyet’in Divası; Müzeyyen Senar” kitaplarının yazarı Radi Dikici’nin kütüphanesiyle arasındaki en büyük engel tabloları. Zira kendisi Türkiye’nin en büyük Türk resim koleksiyonerlerinden. Yani onun duvarlarında kitaplar ve tablolar arasında kıyasıya bir rekabet var. İşte kendi ağzından Radi Dikici"nin kütüphanesi:

- Kütüphanem evimin alt katında iki ayrı bölüm halinde. Birisi bir duvarı tümüyle kaplarken diğeri dolap rafları şeklinde. Ancak benim evimde resimlerle kitaplar arasında ciddi bir çekişme var... Evimin duvarlarının önemli bir bölümünü Türk resminin büyük ustalarının resimleri kaplar. Ama kitapsız bir dünya tasavvur edemem, mümkün değil. Öyle ki sabah erken uyandığımda yazı masamda en az birkaç kitap karşılar beni. Bunlardan ilki o sırada okuduğum kitaptır. Sabahları bu en az bir saatimi alır. Şu sıralar Ahmet Ümit’in “İstanbul Hatırası”nı okuyorum. Ondan sonra o sırada yazdığım kitaba konsantre olurum. Bu nedenle o konuyla ilgili en az beş kitap vardır masamda.

- Kütüphanemde ağırlıklı olarak tarih kitapları var. Özellikle Roma ve Bizans tarihi ile ilgili... Tarihi kişilere ait biyografiler de önemli yer tutar: I. Elizabeth, Büyük Petro, Çariçe Katherina, Napoleon, Victoria, XIV. Louis, Marie Antoinette vb.

- Kitaplarım kütüphanemim dışına taşar hatta genellikle evin her tarafına dağılır. Başkası ödünç veriyor musunuz, diye soruyorsanız o zaman durum başka. Cevabım galiba “Hayır!”

- İş hayatının bir gerçeği vardır. Zamanla buna alışırsınız. Masanızın üzeri son derece dağınıktır ama siz aradığınız belgeyi hemen bulursunuz. Birisi masanızı düzeltmeye kalkarsa her şey mahvolur. Hiçbir belgeyi bulamazsınız. Aynı şey kitaplar için de geçerli... Mümkün olduğu kadar belli konudaki kitapları bir arada tutmaya çalışırım ama birazcık da dağınığımdır. Kitaplarım sayısal olarak birkaç binle sınırlı olduğu için eşim artık şikayet etmekten vazgeçti. Resimler için aynı şeyi söyleyemem. Onlar sanki bir istila ordusu gibi...

Paylaş