VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Ağustos 2010 Cuma | Anasayfa > Haberler > Kitaplarımdan ayrı kalınca bir dostumu bulamıyor gibi hissediyorum
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kitaplarımdan ayrı kalınca bir dostumu bulamıyor gibi hissediyorum

""Sınırlı sayıdaki pek çok kitap ve belge kütüphanemde bulunuyor... Buna rağmen her şeyin yerini bilirim. Üstelik sadece kütüphanemi değil masamın üzerini de...""

Kimi zaman bir sikkeyi görebilmek için deniz aşırı yolculuklar yapan bir isim; Atom Damalı. Nümismatik alanında yaptığı titiz çalışmalarını “150 Devlet, 1500 Sultan-İslami Sikkeler” ve ilk iki cildi yayımlanan “Osmanlı Sikkeleri Tarihi” kitaplarında toplayan Damalı, tahmin edeceğiniz üzerine hem tutkulu bir koleksiyoner hem de iyi bir araştırmacı. Hâl böyle olunca kütüphanesi onun bu özellikleri üzerinde yükselmiş... Bir de mühendis (Makine mühendisliği ve tasarımı) kimliği üzerinde... Çünkü Damalı, evinin çatı katındaki labirenti andıran kütüphanesinin her milimetre karesini kendisi tasarlamış... İşte Atom Damalı’nın ağzından kütüphanenin detayları:

- Kütüphanem beş değişik bölümden oluşuyor. İlki; sanat tarihi, sanatçılar ve genel tarihle ilgili kitapların olduğu bölüm... Burada; Türk ve Osmanlı tarihi, Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili kitaplarım var. İkinci bölümde ise müzayede ve sergi kataloglarının yanı sıra geniş bir Türk resim sanatı kitaplığı... Üçüncü bölümde ise görmek istemeyeceğimiz fakat ihtiyaç duyulan broşürler, belgeler yer alıyor: Kullanma kılavuzları gibi! Kütüphanemi asıl özel kılan bölüm ise nümismatikle ilgili eserlerin olduğu bölüm... Bunun haricinde küçük bir bölüm daha var ki burasının benim için ayrı bir önemi var. Çünkü burada çizgi romanlar yer alıyor; Red Kit, Teksas, Tommiks, Abdülcanbaz gibi... Mesela uçak yolculuklarımda bana, bu bölümden bir macera eşlik eder. Hatta çizgi romanlarla ilgili enteresan bir anım da var. İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığım dönemde Dünya Bankası ile görüşmeye ABD’ye giderken yanıma Red Kit maceraları almıştım. Toplantı bir süre sonra tıkandı. İki taraf da anlaşamıyor. Öyle ki sekiz saat boyunca aynı konu konuşulur oldu. Bunun üzerine ben de çantamdan Red Kit’lerden birini çıkarıp okumaya başladım. Tabii hem Amerika hem de Türk heyeti bana “Ne yapıyor bu adam?” diye baktı. Ancak birkaç dakika sonra, hiçbir ilerlemenin kaydedilemediği fark edilip başka konuya da geçildi. Ben de bunun üzerine ne yazık ki Red Kit okumayı bıraktım! Türkiye’ye döndüğümde de beni hoş bir sürpriz bekliyordu. Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü bana, Süperman başta olmak üzere 15 tane Amerikan çizgi romanları göndermişti!

- Her ne kadar çizgi romanlar, çok özel bir bölüm olsa da benim kütüphanem bir nümismatik kütüphanesi! Sınırlı sayıdaki eserlerin yer aldığı bir kütüphane bu. Mesela Halil Ethem, İsmail Galip gibi yazarların kitapları da var ki bunların bir kısmını yurt dışından almak zorunda kaldım çünkü Türkiye’de bulunmuyorlar. Tüm bunlara ek olarak kütüphanemde Karagöz, Alem gibi dergiler de yer alır. Çünkü İslami ve Osmanlı sikkeleri üzerine araştırmalar yapıyorum. Bu da kendi kendime Osmanlıca öğrenmemi gerektirdi. Ben de Osmanlıcamı ilerletmek için sadece yazı içeren kitapları değil, çünkü sıkıcı oluyordu, karikatür kitaplarını okumayı tercih ettim. Böyle böyle resimlere bakıp alt yazılarını çözerek Osmanlıcamı ilerlettim ve böylece Osmanlıca karikatür kitapları da toplamaya başladım.

- Kitapları konularına göre ayırırım. Mesela Türk plastik sanatçılarıyla ilgili kitaplar bir kitaplıkta, Cumhuriyet tarihi ile ilgili kitaplar bir sırada yer alır. Tüm bunların yanı sıra, sabahtan akşama kadar sahaflarda vakit geçirmeme neden olan Osmanlı belgeleri arşivim de var. Toplam 120 klasör olan bu bölüm, herkesin göremeyeceği ve kolay erişilemeyecek bir yerde bulunur.

- Tüm bu kitaplar evin iki katında yer alıyor. Salonda boydan boya bir kütüphane var. Ama nümismatik çalışmalarım için gerekli belge ve kitaplar çatı kütüphanesinde. Çatı katı tavanı girintili çıkıntılı bir yapıda olduğu için kütüphaneyi de bu girinti ve çıkıntılara göre tasarlamak zorunda kaldım. Amacım bu şekilde kitap yerleştirebilecek alanları maksimize etmekti. Mesela bazı kör alanlarda, kütüphanenin arka yüzlerine de raflar koyarak, kütüphane alanını iki misli artırdım. Biraz fazla koleksiyon konum olduğu için, ayrı bölmeleri de farklı konulara ayırdım.

- Kitapları erişimi kolay ve zor alanlara göre tasnif ediyorum. Mesela şu an erişimin zor olduğu bölümlerin tam arkasında (hayırlısıyla Osmanlı Sikke Tarihi’ni tamamlayabilirsem) “Şehremanti’nden... Belediye’ye” isimli gelecek araştırmamın belge ve kitaplarını topluyorum. Sanırım 2012’de bunlar temel bölüme geçecek. Bu arada arşiv ve koleksiyon objeleri de kullanım ihtiyacına göre kolay veya zor erişilebilecek alanlarda onlarla ilgilenmemi bekliyorlar.
3Kitaplarla yaşamak bana iyi geliyor. Mesela seyahati çok seven bir aileyiz. Birkaç hafta başka şehir veya ülkelerde kaldığımız da en fazla sıkıntısını hissettiğim aradığım kitabı bulamamak olur. Sanki bir arkadaşı mı arıyorum da bulamıyor muşum gibi hissederim kendimi.

***

Osmanlı Sikkeleri Tarihi’nin II. cildi çıktı!

- Osmanlı Sikkeleri Tarihi’nin ikinci cildi yayımlandı ve bu cilt tamamen Kanuni’ye ayrılmış... Kanuni döneminde neden bu kadar çok para basılmış?

- Yavuz Sultan Selim dönemiyle beraber imparatorluk sınırlarında büyük genişlemeler olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde, farklı özellikleri olan “para bölgeleri” oluşmaya başlamış. Osmanlı Devleti’nin bu para bölgeleri başlıca; Anadolu ve Balkanlar - Doğu Anadolu ve Ortadoğu - Mısır - Kuzey Afrika olmak üzere 4 grupta toplanmaktadır. Yavuz Sultan Selim maalesef sadece 8 yıl süreyle Osmanlı Devleti’nin başında olabilmiştir. Yavuz döneminde başlayan, ancak saltanatının çok kısa sürmüş olması nedeniyle tam olarak uygulanamayan para birimlerindeki farklılıklar Kanuni Sultan Süleyman döneminde tam belirgin hâle gelmiştir. Bunlara Kanuni Sultan Süleyman’ın fethettiği şehirler ilave edilince para basılan şehirlerin sayısında büyük bir sıçrama olmuştur. Bir de üzerine Kanuni’nin 46 yıllık muhteşem saltanatını ilave edince bir cilde zor sığdırılan bine yakın sikke ortaya çıkmıştır...

- Bu dönemin en önemli para olayları neler?

- Osmanlı sikke tarihinde 5 şehirde sadece Kanuni Sultan Süleyman döneminde altın sikkeler darbedilmiştir. Bence bu Kanuni döneminin parasal güç olarak Osmanlı tarihinin en önemli devri olduğunun göstergesidir.

- Bu kitapta sizi peşinden çok koşturan bir para oldu mu?

- Olmaz mı! Mesela Yemen sikkeleri. Bunlar çok ender sikkelerdir ve Türkiye’den ziyade yurt dışındaki koleksiyonerler bu konuda daha başarılı araştırmalar yapmışlardır. Bunlardan birkaç tanesinin resmini alabilmek için 2 değişik Avrupa şehrine gitmek zorunda kalmıştım. Mesela şimdi de böyle bir altın sikkenin peşindeyim. Sadece Moskova’da bir koleksiyonda bulunduğu bilinen bir Şamahi altınının resmi için gene yollara düşmem gerekecek.

(Atom Damalı’nın Osmanlı Sikkeleri Tarihi kitabı www.niluferdamalivakfi.org’dan temin edilebilir.)

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam