VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Kocaeli Kitap Fuarı''nda ağaçlar kitaplarla süsleniyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kocaeli Kitap Fuarı'nda ağaçlar kitaplarla süsleniyor

Kocaeli Kitap Fuarı, “Kâğıttan Dünyaların Keşfi” sloganıyla 11-19 Mayıs tarihlerinde 5. kez düzenleniyor.

Geçen yıl 320 bin kişiyi ağırlayan Türkiye’nin en büyük 2’nci kitap fuarı Kocaeli Kitap Fuarı, birbirinden farklı etkinliklerle 11 Mayıs’ta başlıyor. Ayşe Kulin, Can Dündar, Sunay Akın, Hüseyin Gülerce, Ahmet Ümit, İlber Ortaylı, İsmet Özel, Ece Temelkuran, Mustafa Armağan, Murat Menteş ve daha birçok yazarı 350 yayınevi , 500 etkinlik ile 20 sahafı ağırlayacak olan 5. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl kitap fuarcılığında bir ilke imza atarak sosyal medya fenomenleri taci kalkavan, Argostroloji, Zeki Kayahan Coşkun, french_oje, İstiklal Akarsu, Sami Hazinses, Serdar Kuzuluoğlu gibi isimleri de sevenleriyle buluşturacak.

Ağaçlar kitaplarla süsleniyor
Fuar kapsamında 5 bin kişinin aynı anda kitap okuyacağı organizasyonda, fuardan bir gün önce Kocaeli’deki ağaçlar kitaplarla süslenerek, buradaki kitaplar halka ücretsiz olarak dağıtılacak. Ayrıca kitap kumbarasında fuar boyunca kitap bağışı toplanarak, fuar sonrası Elazığ Islahevi’nde kalan mahkum çocuklara ulaştırılacak.

Sahaflar çarşısıyla geçmişe yolculuk
Fuarın en nostaljik bölümlerinden biri de sahaflar çarşısı olacak ve fuara katılanlar geçmiş yılların magazin, komedi, sinema, müzik vs. dergilerinin orijinal hallerini burada bulabilecek.

Türkiye’nin önde gelen yazarları konferans verecek
Bu yıl fuarda İskender Pala, Ayşe Kulin, İsmet Özel, Can Dündar, Hüseyin Gülerce, İlber Ortaylı, Esra Erol, Ahmet Ümit, Fatih Portakal, Nihat Genç, Ferhan Şensoy, Uğur Dündar, Sunay Akın, Ece Temelkuran, Kahraman Tazeoğlu, Murat Menteş ve birçok yazar söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirecekler.

Kadir İnanır ve Türkan Şoray Kocaeli’de
Her yıl bir konuk ülke belirlenen fuarda bu yıl konuk ülke Kırgızistan. Bu bağlamda Türk sinemasının efsanevi filmi Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yazarı Cengiz Aytmatov’un kızı Şirin Aytmatova ile Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ı buluşturacak olan fuar, sayısız etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

İşitme engellilere sesli kitap bağışı
2012’deki fuarda gerçekleştirilen “Bi Bana Bi Van’a” kitap bağış kampanyasının benzer bir uygulaması bu yıl görme engelliler için düzenlenecek. Kitap bağış kampanyası şeklinde organize edilecek projenin amacı, engellilerle ilgili duyarlılık oluşturmak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde toplumsal dayanışmanın güzel bir örneğini sergileyerek toplanacak kitaplar Van/Merkez Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu’nda bağışlanacak.
Kocaeli Meslek Edindirme Kursu (KOMEK) işbirliği ile, kursiyerlerin okudukları kitapların toplanacağı bir dğer kampanya ile 41 köye kütüphane kurulması planlanıyor. 41 kurs merkezinde 41 bin kitabın yeniden değerlendirilmesiyle 41 bin öğrenciye düzenli bir kitap okuma alışkanlığı kazandırılması planlanıyor.

Mahkum çocuklara kitap bağışı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgi Evleri öğrencilerinin uygulayacağı “Onlar Gelemiyorsa Biz Geliriz” projesi ise, ıslah evlerindeki ve anneleri ile birlikte kalmak zorunda olan küçük yaştaki çocukları okumaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu çocuklar için fuarda bağışlanan kitaplar, fuardan hemen sonra Elazığ Çocuk Islah Evi’ne ulaştırılacak.

Mehmet Ali Birand özel köşesi
Fuarda geçtiğimiz Ocak ayında hayatını kaybeden Türkiye’nin duayen gazetecisi Mehmet Ali Birand için de bir stant yer alacak. Stantta Birand’ın kitapları, belgeselleri ve renkli saatleri sergilenirken, ünlü gazeteci ve yazar Can Dündar da Mehmet Ali Birand’ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı kitabını anlatacak ve imzalayacak.

Paylaş