VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Temmuz 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Kocanız sapık bir seri katilse
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kocanız sapık bir seri katilse

Şiddet dozu ve temposu yüksek “Genç Kız Cinayetleri”, nefes kesen bir okuma vaat ediyor. Güvenecek kimsesi olmayan iki kadının çaresizliğinin şiddete evrilişi okura, “Ben olsam ne yapardım” sorusunu sorduruyor.

ÖZLEM AKALAN


Çıkışını “Blindsighted” (Körbakış) ile yapan 46 yaşındaki Amerikalı yazar Karin Slaughter, her yeni romanıyla okurlarını apayrı bir heyecana sürüklüyor. Üstelik bir Slaughter romanı okuduktan sonra da heyecan bitmiyor; yazarın yeni kitabını bekleme heyecanı başlıyor bu kez de! Neyse ki çok sattığı kadar sık da yazan biri var karşımızda; kitapları 36 dile çevrilen, 35 milyondan fazla satan Slaughter, şimdiye dek 16 roman yayımladı. 2015 çıkışlı “Genç Kız Cinayetleri”; “Paramparça”, “Acımasız”, “Kapkaranlık” ve “Darmadağın”ın ardından yazarın Türkçedeki yeni romanı. Ama ne roman! 400 küsur sayfa boyunca adrenalin hiç düşmüyor…

Slaughter’ın özel ajan Will Trent ve diğer polisiye serilerinden ayrı duran “Genç Kız Cinayetleri”, son yılların “modası”, aile içi şiddet teması etrafında şekilleniyor. 1991 yılında, henüz 19 yaşındayken bir gece ortadan kaybolan Julia’nın hikâyesiyle başlıyor roman. Günümüze döndüğümüzde, iki kadının, Lydia ve Claire’in hayatlarına tanıklık ediyoruz. Uyuşturucu geçmişi olan, şimdi 17 yaşındaki kızı Dee için bambaşka bir insana dönüşmüş olan Lydia’nın sıradan, orta sınıf bir hayatı vardır. Claire ise Lydia’dan çok farklı bir hayat sürmektedir: Zengin kocası Paul ve yardım dernekleri arasında mekik dokuyan Claire mükemmel eş gibi görünse de yakın geçmişte başını belaya sokmuş ve tahliye olmuştur. Bileğindeki elektronik kelepçeden o gün kurtulan Claire, kocasıyla keyifli bir gece geçirmeyi hayal etmektedir. Ne var ki, ara sokakta bir hırsızın saldırısına uğrarlar ve kocası bıçaklanarak öldürülür.

Lydia ile Claire’in aslında kaçırılan Julia’nın kız kardeşleri olduğunu ve 20 yıldır konuşmadıklarını öğrenmemiz uzun sürmez. Olaylar hızla akıp giderken, Julia dahil pek çok kızın kaçırılıp, işkence görüp öldürülmesi olayında Paul’un parmağı olduğunu öğrenen Claire’in ablası Lydia’dan yardım ister. Yıllardır birbirinden habersiz yaşayan iki kadın, bir yandan güven tazelemeye çalışırken öte yandan sapık katillerden oluşan bir grupla mücadele ederler.
Henüz 200’üncü sayfada düğüm çözülmüş gibi görünse de geri kalan 200 küsur sayfa öyle yüksek bir tempoya sahip ki, anlatılan hikâye mi yoksa anlatım tarzı mı önemli diyerek durup düşünüyorsunuz.

İşin en kötüsü kime güveneceklerini...Paylaş