VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Nisan 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Korsan gemisinde keyifli bir yolculuk
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Korsan gemisinde keyifli bir yolculuk

Denizci olmak isteyen öğrencilerin hikayesini anlatan ""Korsan Okulu"" serisindeki yedi kitabın her birinde farklın bir macera yer alıyor.

Hey ho ho! Kim bir korsan gemisinde olup, korsan çocuklar Pete ve arkadaşları ile maceradan maceraya koşmak istemez ki...

Yayınlandığı her ülkede ilgi ile karşılanan bir seri “Korsan Okulu" yedi kitaptan oluşuyor. Kitapların isimleri şöyle: "Yılan Adası’nın Laneti", "Eyvah Hayalet Gemi Pruvamızda!", "Açık Denizde Saldırı", "Casular Limanı", "Mürettebat Hastalanıyor", "Korsan Kampı", "Batık Gemi Geçidi." Kitapların hepsi de birbirinden heyecanlı maceralar ve hem okul hem de eğlence bir arada.

Bir korsan gemisinde, birbirinden farklı karakterlere sahip öğrencilerin olduğu bir okul düşünün. Adı korsan olsa da hepsi iyi birer denizci olabilmenin peşinde koşan bu öğrenciler her bir bölümde farklı macera yaşamaktalar.

Gemideki minik korsanlardan birisi ile mutlaka kendinizi özdeşleştireceğiniz, onlarla deniz ve denizcilik hakkında pek çok şey öğreneceğiniz bir dizi. Birbirinden bağımsız gibi görünse de minik denizcilerin yaşadıkları belli bir bütünün içinde geçmekte.
Deniz Faresi isimli gemi Korsan Okulu‘nun olduğu yer. Maceralar korsan çocuk Pete’in ağzından anlatılıyor. Pete dokuz yaşında bir korsan çocuk. Pete, kendi deyimiyle dokuz yıl dokuz ay boyunca korsan gemilerinde yaşamış ve korsancılık hakkında her şeyi biliyor. Diğer korsan çocuklardan Aaron ve Vicky birbirinin tıpatıp aynısı ama karakterleri zıt ikiz kardeşler, devamlı birbirleriyle inatlaşıyorlar. Inna her zaman süslü kıyafetler giyen, pislenmekten hoşlanmayan cesur bir kız korsan. Gary geminin en küçüğü ve en sakar olan korsan çocuğu. Pete’nin de en yakın arkadaşı. Clegg geminin en yaşlısı ve korsan çocukların da akıl hocası. Korsan çocukların başı ne zaman sıkışsa, Clegg’e danışıyorlar. Ve Clegg her zaman onlara korsancılıkla ilgili hikâyeler anlatıyor.

Kitaplardaki diğer karakterlerden biri Çürük Diş en hınzır ve en çirkin görünüşlü korsan, şaçları yeşil ve yosun gibi kokuyor. Ayrıca bizim maceraperest tayfalarin da eğitmeni. Katı yürekli ikinci kaptan Çürük Diş’in Deniz Faresi’nde tek çekindiği kişi Kaptan Kirli Sakal. Çürük Diş çoğu zaman çocukların heveslerini kursaklarında bıraksa da aslında onların eğitimlerinin en iyi şekilde sürdürebilmesi onun tek dileği.

Yedi kitaplık seri eğlenceli, heyecanlı komik bir dille anlatılıyor. Her maceranın arkasında denizcilik terimlerini öğrenmek isteyen çocuklar için minik korsan sözlüğü hazırlanmış.

Yazarı Brian James, çocuklar ve gençler için yazdığı kitaplarla ünlenmiş Amerikalı bir yazardır. Dünyada pek çok ülkede eserleri çevrilerek basılmış yazar, çocukluğunda çok sevdiği ve yakından ilgilendiği korsanları çocuklara adapte ederek Korsan Okulu Serisi’ni yazmıştır.

Kapak ve içindeki resimler Jennifer Zivoin tarafından çizilmiş. Resim yapmaya çok genç yaşlarda başlamış olan çizerin çocukluğu ailesiyle birlikte tekneler ve denizlerde geçmiş. Korsan Okulu’nun resimlerini çizerken hafızasındaki çocukluk hatıralarını çizgilerine yansıtmıştır.

Tüm ebeveynlerin güvenle alacağı ve çocukların keyifle okuyacağı Korsan Okulu kitap raflarındaki yerlerini aldı.
Yedi maceralık Korsan Okulu serisiyle yazar Brian James"in hayal dünyasında yarattığı kurguya hayran kalacaksınız.

Paylaş