VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Haziran 2011 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Köylü bir anne
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Köylü bir anne

Koreli yazar Kyung-Sook Shin’in “Lütfen Anneme İyi Bak” romanı ile ünlü “Saatler” romanın yazarı Michael Cunningham’ın “Gece İnerken”i okura iki farklı okuma sunan kitaplar. Bu fark sadece birinin bir annenin diğerinin de bir babanın hikayesini anlatmış olması değil. Koreli yazarın kitabı “Bir romanın sonu mu mühimdir yoksa kalan 230 sayfası mı?” diye sorarken Cunningham’ın romanı ise soruyu şu şekilde değiştiriyor: “Umulmadık bir son 284 sayfaya değer mi?” Sizce?

Bazı kitaplar vardır, başlayınca bitsin istemezsin. Elindeki her şeyi bırakıp, her fırsatta okuyup, başladığın o büyülü güzelliğe kendini kaptırırsın. Ve seni öyle derinden yakalayan bu kitap sona doğru bir hayal kırıklığı yaratır. O zaman kendine şu soruyu sorarsın: Sonu mu mühimdir bir kitabın yoksa geri kalan iki yüz otuz sayfası mı?
Koreli yazar Kyung-Sook Shin’in kitabı “Lütfen Anneme İyi Bak” benim için aynen böyle bir süreç izledi. Dört çocuk annesi Park So-nyo’nun Seul’da bir metro istasyonunda kaybolmasıyla başlayan roman; katmanlar halinde açılan karakterleriyle insanı hemen kendine bağlıyor. Kırsal bir bölgede çok değer verdiği çocuklarını kendi okuyamadığı için Seul’a yollayarak okutan annenin, eşi tarafından aldatıldığını, çocukları tarafından ihmal edildiğini başlardan itibaren biliyorduk. Ama kaybolan anneyi arayan ikinci, üçüncü şahısların anlattıklarından anlıyoruz ki, bırakın bizi, biri eczacı, diğeri emlakçı ve yazar olan çocuklarını dahi hiç tanımıyor. Seul ve köy arasında, geçmiş ve bugün, anne ve baba, anne ve çocuklar, geleneksel ve modernin derinlemesine anlatıldığı çok dokunaklı bir arayış hikayesi bu. Doğan Kitap, “Lütfen Anneme İyi Bak”ı, bildiğim kadarıyla anneler gününe yetiştirmek istemişti. O geçti. Ama bu kitap herhangi bir günde annelere hediye edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Doğan Kitap, bu kitabı bularak, çevirerek çok iyi bir işe imza atmış. Ama böyle bir yazarla, tıpkı benim gibi, ilk kez karşılaşacaklar için kitaba güzel bir biyografi de ekleselerdi keşke. Böylece, romandaki karakterlerle kadın yazar Kyung-Sook Shin’in gerçek hayatındaki paralellikleri anlamak için Wikipedia’ya bakmaya gerek kalmazdı...
GECE İNERKEN NELER OLUR?
Ama bazı kitaplar daha vardır, okumaya başladığınızda içiniz hiç kıpır kıpır olmaz. Hikaye, hikayenin anlatılışı, tespitler size ya çok tanıdık gelir, ya da çok sıkıcı. Bu durumda kitabı bırakıp yeni bir maceraya yol alırsınız. Ya da benim “Gece İnerken”de yaptığım gibi sabrederek nereye varacağına bakar, sonra da giderek ustalaşan ritmi, şaşırtan ve umulmadık bir sonuyla mükafatlandırılırsınız. O zaman kendinize şu soruyu sorarsınız: İki yüz seksen dört sayfanın sonu için başlardaki sıkıntıya değer mi?
“Gece İnerken”, galeri sahibi Peter, dergici karısı Rebecca Harris, kızları Bea, Rebecca’nın çılgın kardeşi ve New York’un Soho’sundaki (İstanbul’un Cihangiri misali) sanat, ve haliyle her türlü psikolojik karmaşıklığın yaşandığı “o” topraklarda geçen hikayelerini anlatıyor. Okurken bu kadar psikanaliz yeter derken aslında bütün okumaların dışında, psikanlizle de dalgasını geçtiğini görünce rahatlıyorsunuz. Psikanaliz dediysem “vehameti” anlamanız için bir örnek vereyim: Bir çocuk babası Peter, karısının uyuşturucu bağımlısı kardeşine aşık olur. Kardeşin de ona karşı kayıtsız olmadığını zamanla görürüz. Ne var bunlardan Türkiye’de de hergün yüzlercesi oluyor, dediğinizi duyar gibiyim ama kardeşlerden erkek olanına bu aşk! İşin içine modern Amerikan ressamları, bronz yapan artistleri, performans sanatçıları ve onların yaptığı işlerin sanatsal referansları eklenince kitabı neden başlarda elimden bıraktığımı daha iyi anlarsınız! Neyse, Amerikalı yazar Michael Cunningham kitabın ilerleyen bölümlerinde öyle bir mutlak güzellik, mutlak mutsuzluk, iç hesaplaşma, baba ve eş olma portresi çiziyor ki, sabrettiğiniz için kendinizi tebrik ediyorsunuz. Hele sonunda, bu New Yorklu entelektüel çift için her şeyin yeniden başladığını görünce daha mesut oluyorsunuz...

Satın Aldıklarım
3 Lütfen Anneme İyi Bak
Kyung-sook Shin
(Doğan Kitap)
3 Gece İnerken
Michael Cunnigham
(Can Yayınları)
3 Masumlar
Burhan Sönmez
(İletişim)
3 Kahramanın Yokluğu
Charles Bukowski
(Parantez)
3 Dönüş
Andrey Platonov
(Metis)

Okuduklarım
3 Lütfen Anneme İyi Bak
Kyung-sook Shin
(Doğan Kitap)
3 Gece İnerken
Michael Cunnigham
(Can Yayınları)
3 Masumlar
Burhan Sönmez
(İletişim)

Paylaş