VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2015 Pazar | Anasayfa > Haberler > Kurşunları pil olan Neo-Feminizm
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kurşunları pil olan Neo-Feminizm

“Dövüş Kulübü“nün yazarı Chuck Palahniuk yeni romanı “Bir Haz Markası: Beautiful You”da kadınların cinsel hazzına dair karanlık ve sıradışı pazarlama yöntemlerini konu alarak yine ilginç bir kitaba imza atıyor.

MURAT CAN AŞLAKEski kız arkadaşları arasında, 4 Oscarlı Fransız bir arzu nesnesi aktris, Japonya çelik imparatorluğunun varisi, 3 Nobelli bir şair, Britanya Kraliçesi ve Amerika Başkanı bulunan mega-milyarder, yakışıklı, karizmatik bir adam ve baro sınavını geçemediği için sekreterlikle-stajyerlik arası bir pozisyonda sıkışan, ortalama güzellikte, ortalama zekada, hayatı tıkanmış genç bir Nebraskalı kadın ve aralarında filizlenen ilişki… Hollywood romantik-komedi filmi konusu gibi değil mi? Konuyu işleyecek yazar, “Dövüş Kulübü“nün de yazarı Chuck Plahniuk’sa değil…

Hiç değil! Kitabın konusu ve dokusunu; “Trainspotting”, “Yatağımdaki Düşman”, “28 Gün Sonra”, “Tibet’te 7 Yıl”, “Alice Harikalar Diyarında”, Nazilerin kötü şöhretli doktoru/bilim adamı “Joseph Mengele Belgeseli”, Ortalama bir Hentai filmi, Erin Brockovich, “Penthouse Okuyucu Köşesi” ve (empati gücü yüksekler için) “Redtube” alaşımına benzetirsek biraz daha gerçeğe yaklaşabiliriz.
“(Penny) Ev kadınına karşı avukatın, Bakire Meryem’e karşı kaltağın dışındaki seçeneklere ihtiyacı vardı… Penny dosdoğru feminizmin ötesinde, yüreğini hoplatan bir şeyi arzuluyordu!”

Esas kızımız Penny, dünyanın en güzel, en seksi, en akıllı kadınlarına uymayan ayakkabıya ayağının olması hülyaları kurarken, esas oğlan Maxwell’in aslında dünyanın tüm kadınlarını köleleştirecek yeni ürünü “BeautifulYou” ürün serisinin son kobayı olduğunu geç de olsa anlar.

“Penny’e gelince, o kendini bir kız arkadaştan çok laboratuvar asistanı gibi hissediyordu. Kendine Dr. Watson veya Igor (Drakula ve Frankenstein’da “kötü adamın” baş yardımcısı), yahut Pavlov’un köpeği gözüyle bakıyordu.”
Maxwell’in, Penny seçimi sadece ticari durmaktadır: “Seni bu kadar vasat olduğun için seviyorum… Dünyanın çoğu mamul mallarının hedef müşterisi senin yaşındaki kadınların bulunduğu grup ve ekonomik katmandır.”

TÜKETİM- EROTİKA İLİŞKİSİ

“Beautiful You” serisini oluşturmak için Max yıllarca dünyanın kadim kültürlerini araştırır, bunları günümüz bilimiyle birleştirir ve en son Himalayalar’da yaşayan 200 yaşındaki bir seks Lamia’sının (dişi şeytan) “know-how”ını çalarak ürününü piyasaya sunmaya hazırlanır. “Beautiful You” kadınlar için mastürbasyon aletleridir. Ürüne elini süren kadınlar genç yaşlı bir daha asla ellerinden bırakamaz; orgazm, üstüne orgazm, üstüne orgazm… Üstüne bir daha orgazm. Cosmopolitan’da anlatılan orgazmların yüz misli daha kuvvetli orgazmlar.

“Coşku her şeyi siliyordu. Geciken hukuk kariyeri veya Nebraska’daki gitgide yaşlanan ebeveynlerinin keyfini kaçıran gelecekleri hakkında endişelenecek hali kalmıyordu. Ne de küresel iklim değişikliği için tasalanabiliyordu.”

Öyle ki, kadınlar toplum hayatından çıkıp, kendileri odalara kapatıp, karanlıkta, aç biilaç, bir “vınnnnn” sesi ve vajinal zevklerden ibaret hayatlar yaşamaya başladılar.

“BeautifulYou” piyasaya sürüldükten sonraki dünyanın yeni uyuşturucu belası bu vibratörler oldu. Dünyada pil sıkıntısı baş gösterdi. Maxwell’in esas amacı zenginlik ve güç değildi, bu gizli amacını gerçekleştirebilmek için, “Yusufçuk” adını verdiği seks oyuncağına bir ufak sürpriz daha yerleştirdi- nanobotlar (moleküler büyüklükteki robotlar) Artık Dünya’yı elinde tutması an meselesiydi, Penny bunu engelleyebilecek mi?

Yazar, romanı örerken pek çok - en kibar tabirle - “sıra dışı” araç yaratmış ve kullanmış. Bazıları: Orgazmlarla bastırılan ayaklanmalar, seminal sıvısından Yale’e gitmediği yakalanan NY’lu avukat, çığlık atan vajinalar, yerlerde sürünecek kadar uzamış kasık kılları, egzotik hayvan ve bitkilerden yapılan tahriş merhemleri, vajinal ilişki denenirse parçalanan penisler, erimiş vibratörlerden yapılma havan topu mermileri, pil peşinde sönen hayatlar… Bu haliyle okuduğum en tutucu kitap diyemeyeceğim.

SEMBOLİZM, YERGİLER VE SÜRPRİZLER

Plahniuk’un tarzına alışık olmayanlar için, başta ŞAKS (Şaşkınlıktan Ağzını Kapatamama Sendromu) ve Akut Ekstrem Utanç Fırtınası nöbetleri gibi yan etkilerden etkilenmeleri kaçınılmaz. Hatta bir Plahniuk hayranı olarak söyleyebilirim, seks unsuru Plahniuk romanlarındaki şerbetse, kitabın ilk yarısı biraz fazla tatlı olmuş. Mastürbasyon ve vajinalar, hikâyenin omurgasından da fazlası haline gelmiş, jinekologluğun nasıl bir meslek olduğunu anlamaya en yaklaştığım kitap açık ara “BeautifulYou”.

Ancak güçlü sembolizmiyle; tüketim toplumu, küresel şirketlerle toplum ilişkisi, ünlülere tapınma, ün aşkı ve topyekûn günümüz batılı toplum yapısı yergileriyle; feminizmin geleceği, günümüz reklam ve pazarlama dünyası, kadın-erkek ilişkileri tartışmalarıyla; içindeki sürprizler ve sürükleyiciliğiyle ben kitabı son tahlilde başarılı buldum.

“Doğrusu çoğu erkek tek bir dans figürü- genellikle pogo - bilir ve yorgan altında bir doğa belgeselinde bir karınca tepesini çubukla dürtüp duran bir maymun gibi davranırdı.”
Plahniuk bir röportajında, roman yazmanın uzun bir süreç olduğu ve yazarın bu uzun süreçte coşku ve heyecanını kaybetmemesi için önceden belirlenmiş sıkı bir plana bağlı kalınarak yazılmasının yanlış olduğu ve sürprizlerin yazarken kendi kendine oluşması gereğinden bahsetmişti. Plahniuk’a göre yazar on bölüm sonraya bir sürpriz hazırlamışsa, okuyucu bunu mutlaka fark edecektir, bu da sürprizleri öldürür.

Plahniuk’un kitaplarında hikayeler, bu taslaksız yazım şekli nedeniyle düz çizgilerden ziyade yıldırımların patikalarına benzer yollar izliyor. Kitabın, kendi kendine bir şeyler aradığı ve sonunda Plahniuk’un “Hah, bu olur!” dediği sürprizlerden sürprizlere kendini atarak ilerlemesiyle bir Plahniuk kitabını okuduğunuzu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
Plahniuk’un dili ve kurgusu her zamankinden çok farklı değil: Yine kendi tabiriyle minimalist bir yaklaşımı var; ortalama bir insanın küçük sohbetlerde anlattığı hikayelerdeki gibi çok da geniş olmayan bir kelime seçkisi ve kısa cümleler kullanılmış.

Artık Plahniuk imzası gibi olan, kurgudahikaye biteyazarken bir büyük sürprizle tüm beklentilerin ters yüz olduğu sert dönüşler, “BeautifulYou”da da es geçilmemiş. Kitabın sonu etkileyici ve tek başına bile kitabı değerli kılabilecek bir ustalıkla kurgulanmış.
Günümüz romancılarının bir avantajı, globalleşme sayesinde tüm mavi gezegene yayılan pop kültür referanslarını gerektiği yerde hikayeye bağlayıp meramını en kısa yoldan anlatabilme şansları olması. Plahniuk bunu çok sık kullananlardan, uzun uzun tasvirler yapacağına Le Boutin ayakkabılı kadın deyip geçiyor. Uzun uzun yereceğine, “Alacakaranlık (Twilight)” serisi okuyan yığınları yapıştırıp yoluna devam ediyor.

“Kişisel gelişim mastürbasyondur… Nihayet tersi de gerçeklenecekti.”

Paylaş