VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Ocak 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Kusurlu normal hayatlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kusurlu normal hayatlar

On yedi ülkede yayımlanan ve bir ilk roman olan “İyi Kız” nüfuzlu bir ailenin kızı olan Mia’nın kaçırılma hikayesinin ardındaki sırlar üzerine kurulu bir psikolojik gerilim.

BARIŞ EMRAH


Güzel bir ev, kariyer sahibi nüfuzlu bir baba, iyi bir anne. Dışarıdan bakıldığında her şey çok güzel.

Hatta kusursuz. Ancak biraz yaklaşıldığında bu kusursuz tablo nun güve deliklerileriyle dolu olduğu göze çarpışor. Çünkü ailenin babası, adalet insanı, yargıç James Dennett’in geçmişi bazı yolsuzlukların üzerine kuruludur ve üstelik eşi Eve alabildiğine mutsuz bir ev kadınıdır. Biricik kızları, resim öğretmeni Mia ise ikisine de küs, ikisine de yabancıdır.
Neredeyse hiç görüşmemektedirler. Ama işte, dışarıdan, çok dışarıdan bakıldığında kusursuz insanlar, kusursuz bir ailedirler. Ama gerçek önünde sonunda kendini ortaya koyar. “İyi Kız”da da öyle. Her şey, Mia’nın bir gece barda bir yabancıyla tanışmasıyla başlıyor.
O geceden sonra Mia kaybolur ve aylar sonra bir kulübede bulunur. Bulunduğunda ise yaşadıklarını bölük pörçük hatırlamaktadır. Dahası kendini Chloe olarak tanıtmaktadır. Choloe kimdir, neler olmuştur soruları ise Mia’yla ilgili bilinmeyen tek şey de değildir. Çünkü tüm olup bitenin ardında mutsuz bir kadının hikayesi vardır ve bu hikaye her katmanında başka bir sürpriz barındıran bir buzdağı gibidir.

Bu buzdağının görünen yüzeyinde olup biten ise şudur. Colin, para karşılığında Dalmar için Mia’yı kaçırır. Dalmar’ın amacı bellidir, babasından şantajla para almak... Ancak Mia ve Colin’in birbirine yakınlaşması ve Colin’in son anda genç kadını Dalmar’a teslim etmekten vazgeçmesi ve yakalanmamak için bir kulübeye sığınmaları ile tüm planlar alt üst olur.
Bu kulübede hayattan ve gerçeklerden saklanarak bir süre mutluluğu yakalarlar, ancak baştan beri yapılan tüm planlar bu mutluluğun karşısına gerçekleri çıkaracaktır.
Ve bu sadece Mia ve Colin’in değil pek çok kişinin hayatını, geleceğini şekillendirecek ve onları derinden etkileyecektir. İşte romanın temel sorusu da budur. Bu planlar nedir, kime ya da kimlere aittir? “İyi Kız”, bu soruların etrafında şekillenen, geçmişin travmalarının geçmişte kalamayacağını anlatan sürükleyici bir psikolojik gerilim.

Mia’nın annesi Eve, kaçırılma davasına atanan naif ve iyimser dedektif Gabe ve Mia’yı kaçıran Colin’in ağzından anlatılan roman, “iyi”, “kötü“, “ebeveyn”, “evlat”, “aile”, “sevgi” kavramları üzerinde yoğunlaşan ve bunları sorgulayan bir roman. Dahası sırların bir gün bir şekilde günışığına çıkacağı ve hayatın sürprizlerinin bu yüzden karanlığa gömülebileceği üzerine... Hani derler ya, “ne dilediğine dikkat et, çünkü gerçek olabilir” diye, işte “İyi Kız” da bunu anlatıyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam