VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Nisan 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Kuzey Kore''nin hikâyesini anlattı, Pulitzer''i aldı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kuzey Kore'nin hikâyesini anlattı, Pulitzer'i aldı

Adam Johnson, “The Orphan Master’s Son” adlı kitabıyla bu yılki Pulitzer Kurgu Ödülü’nün sahibi oldu.


Jonhson’ın ,Kore’ye yaptığı tek bir seyahat sonunda yazdığı ödüllü romanı için Pulitzer komitesi “Özenle hazırlanmış bu roman, okuyanı insan kalbinin en mahrem alanlarında gezdirirken bir yandan da totaliter Kuzey Kore’nin derinliklerinde maceralı bir yolculuğa çıkarıyor.” dedi.

Stanford Üniversite’sinde yaratıcı yazarlık dersleri veren Johnson’un, Jun Do adlı cesur ve korkusuz bir gencin, esir kampları ve Kuzey Kore diktatörlüğünden geçişinin hikâyesini anlattığı romanı, üç hafta Amerika’nın çok satanlar listesinde kaldı.

Yazar, romanın hikâyesinin okuyucu için çok şey ifade edeceğini ve birçok insanı düşündüreceğini umduğunu söylerken “Kuzey Korelilere kendi hikâyelerini anlatmaları için izin verilmiyor. Diğerleri onlar için bunu yapmak zorunda.” dedi.

Araştırma ve yazma süreci üç seneyi kapsayan roman aynı zamanda “Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü” için finalist oldu ve 2012 Ocak ayında Amazon’un en iyi kitabı seçildi.

Roman, Nathan Englander’ın “What We Talk About When We Talk About Anne Frank” ve Eowyn Ivey'nin “The Snow Child” gibi romanları geride bırakarak ödülü kazanırken 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

Columbia Üniversitesi tarafından yönetilen ve 1917 yılında verilmeye başlayan Pulitzer Ödülü, Amerika’nın en prestijli ödüllerinden biri olup, her yıl gazeteci, yazar, besteci gibi farklı birçok daldan kişilere verilmektedir.

Paylaş