VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
07 Kasım 2014 Cuma | Anasayfa > Haberler > Labirent’teki son isyan
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Labirent’teki son isyan

Amerikalı yazar James Dashner’ın merakla beklenen dünyaca ünlü Labirent üçlemesinin son kitabı “Labirent: Son İsyan” Türkçede. Seri, romanın başkahramanı Thomas’ın gerçeği öğrenmesiyle gelişen olayları anlatıyor.


Düşünün bir sabah gözlerinizi bir asansörde açıyorsunuz ve hatırlayabildiğiniz tek şey sadece isminiz. Zihniniz bomboş, bir anda asansör açılıyor ve karşınıza hayatınızda ilk kez gördüğünüz insanlar çıkıyor ve onlar da size aynı soruyu soruyor; “Burası neresi ve neden burdayız?”.

Amerikalı yazar James Dashner’in dünyada satış rekorları kıran “Labirent: Ölümcül Kaçış” romanı tam da böyle bir macerayla başlıyor. Hiç bilinmeyen bir yer ve hiç tanımadığın insanlar en kötüsü de nereye gidersen git bu alandan asla çıkamayışın.

NEDEN SADECE İSMİMİ HATIRLIYORUM?

Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak; Thomas bir asansörde uyandığında hatırlayabildiği tek şey ismidir. Ailesini, evini veya oraya nasıl geldiğini anımsamamaktadır. Zihni bomboştur. Asansörün kapıları açıldığında Thomas kendini Kayran isimli, devasa taş duvarlarla çevrili geniş bir alanda ve burada yaşayan çocukların arasında bulur. Tıpkı Thomas gibi Kayranlılar da oraya neden ve nasıl geldiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri çevrelerini saran labirente çıkan taş kapıların her sabah açılıp her akşam kapandığı ve her otuz günde bir aralarına yeni bir çocuk katıldığıdır. Kimse Kayran’da kalmak istemese de kurtulmak imkânsız görünmektedir. Yine de Thomas’ın içinde bir his, çıkış yolu bulabileceğini söylemektedir. Ama bunun için zihninin derinlerinde yatan sırları açığa çıkararak labirentin gizemini çözmesi gerekecektir.

SEÇİLMİŞ ÇOCUK

Dashner’ın inşa ettiği öykü, her ne kadar emsallerinin daha önce işlediği hikayelerle benzeşse de hikayenin geçtiği ütopik dünya neredeyse benzersiz. Thomas, en son dahil olduğu Kayran’da dokunulmaması, soruşturulmaması gereken ne varsa didikler. Ne var ki Kayran’da kendisine yoldaşlık edecek bir arkadaş bulur.
Romanın daha ilk sayfalarından Thomas’ın “seçilmiş çocuk” olarak Kayran’a gönderildiğini anlıyoruz. Romanın başkahramanı Thomas içinde bulunduğu durumu biz okuyucular gibi sayfalar ilerledikçe öğreniyor. Kayran’a geldiği ilk andan beri -daha önce Kayran’a gönderilenlerin aksine- merak ediyor, tehlikeli olduğunu bile bile üzerine gidiyor ve saklanan gerçekleri bir bir su yüzüne çıkarıyor. Romanın yazarı James Dashner evli ve dört çocuk babası. Muhasebe eğitimi alan Dashner’in kalbinde bir gün kendisini tamamen yazarlığa adamak varmış ve Dashner gençlik öyküleri yazarak yazarlığa adım atmış.

Zamanla bilimkurguya yönelen yazar “Labirent” ile bilimkurgu alanına bir romanla adım atmış. Gününün televizyon izleyerek ve yazarak geçirmeyi sevdiğini söyleyen Dashner aynı zamanda bir kayak tutkunu. Ona başarıyı getiren Labirent serisinin ilk kitabı “The Maze Runner “ Türkçe adıyla “Labirent: Ölümcül Kaçış” ise dünyada 6,5 milyondan fazla sattı. New York Times bestseller listesinde bir numaraya ulaştı. Aynı günlerde kitabın film hakları satın alındı ve Şubat 2014’de beyazperde aktarıldı.

FİLM OLDU

Fantastik edebiyat ürünü olan “Labirent: Ölümcül Kaçış”, “The Runner Maze”(Labirent) adıyla görsel efekt alanındaki deneyimi ile tanınan Wes Ball tarafından sinema perdesine uyarlandı. Filmin başkahramanı Thomas’ı Dylan O’Brien’ın canlandırdığı filmin oyuncu kadrosunda ise Aml Ameen, Will Poulter, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Ki Hong Lee, Jacob Latimore, Blake Cooper gibi pek çok isim yer alıyor. Film romanın ütopik dünyasına ve diyologlara bağlı kalmış.

LABİRENT’TEKİ SON OYUN

Serinin merakla beklenen son kitabı “Labirent: Son İsyan” ise okurun iki yıldır süren bekleyişine cevap verecek nitelikte. Şöyle ki serinin ilk iki kitabında yanıtını aradığınız tüm o soruların cevabı serinin son kitabında saklı.

Labirent: Son İsyanLabirent: Son İsyan

James Dashner

Detay için tıklayın

Paylaş