VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Haziran 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Levent Tülek´in salı seçimleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Levent Tülek´in salı seçimleri

Levent Tülek""in salı günü seçimi Kurt Vonnegut ve Johnny Cash""""den...

Levet Tülek salı günü için "Ölümlüler Uyurken" kitabındaki aynı isimli öyküyü okurken ""Folsom Prison Blues"" dinlemenizi öneriyor.

Kitaptan bir bölüm:

""Fred Hackleman ile Noel’in birbirlerinden uzak dura-bilme ihtimali olsa, dururlardı. Hackleman bekâr bir şehir haberleri müdürü, bir gazetecilik dehasıydı ve üç dayanılmaz yıl boyunca onun yanında muhabir olarak çalışmıştım. Yapabileceğim en yakın benzetme, bir çiftlik kedisiyle Audubon Society arasında ne kadar benzerlik varsa, Noel ruhu ile onun arasında da o kadar benzerlik olduğuydu.
Ve birçok yönden bir çiftlik kedisine benzerdi. Yalnız, öyle olmasa da halinden memnun görünen, tembel, yetki-lerini ve zekâsını her an size karşı kullanmaya hazır bir adamdı.
Onunla birlikte çalışırken kırklı yaşlarının ortasındaydı ve görünüşe göre bir tek Noel’e değil, hükümete, evliliğe, iş dünyasına, vatanseverliğe ve aklınıza gelebilecek diğer bütün önemli kurumlara olan saygısını da yitirmiş du-rumdaydı. Adını andığını duyduğum idealler sadece özlü manşetlerle, doğru telaffuzla, haberin doğruluğuyla ve in-san ırkının budalalığını en hızlı şekilde rapor etmekle ilgili olanlardı.
Etrafa, hafiften de olsa, biraz sevinç ve neşe saçtığını hatırladığım tek bir Noel var. Ama o da bir tesadüftü. Yirmi beş aralıkta bir firar olayı yaşanmıştı.
Başka bir Noel’de de, üstüne yük treni çarpan bir adamla ilgili haberde adamın göçüp gittiğini yazdı diye, redaktör kızı ağlatıncaya kadar kızcağızın üstüne gitti.
“Adam ayağa kalktı, üstünü başını silkeledi, kıkır kıkır güldü ve lokomotifle yaşadığı bu ufak anlaşmazlıktan önce her nereye gidiyorduysa, oraya mı gitti?” diye sordu Hackleman.
“Hayır.” Kız dudağını ısırdı. “Öldü ve…”
“Peki neden öyle demedin? Adam öldü. O lokomotif, kömür vagonu, elli beş tane yüklü yük vagonu ve personel vagonu üzerinden geçtikten sonra, adam öldü. Bunu oku-yucularımıza korkusuzca ve kafalarını karıştırmadan söy-leyebiliriz. Birinci sınıf habercilik: O öldü. Cennete mi gitmiş? Göç ettiği yer orası mı?”
“Ben… Bilmem.”
“Ama haberinde bildiğimiz yazılı. Muhabir elinde ada-mın şu anda cennette ya da cennet yolunda olduğuna dair kesin doğrulanmış bir bilgi olduğunu mu söyledi? Adamın rahibiyle görüşüp içeri girebilmesi için en ufak bir umut ışığı olup olmadığını öğrendiniz mi?”
Redaktör kız gözyaşlarına boğuldu. “Umarım gitmiş-tir!” dedi hırsla. “Ben sadece gitmiş olmasını istediğimi söylemeye çalıştım ve bundan pişman da değilim!” Bur-nunu sümkürerek yürüyüp giderken kapıda durdu ve göz-lerinden ateşler saçarak Hackleman’a baktı. “Çünkü No-el!” dedi ve gazetecilik dünyasını sonsuza kadar terk etti.""

ÖlümlülerÖlümlüler Uyurken

Kurt Vonnegut

Detay için tıklayın
Paylaş