VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
17 Nisan 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Londra Kitap Fuarı bu sene Türkiye''ye ''odak''lanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Londra Kitap Fuarı bu sene Türkiye'ye 'odak'lanıyor

Türkiye’nin “odak ülke” olduğu Londra Kitap Fuarı 15 Nisan Pazartesi başladı.

42.si düzenlenen Londra Kitap Fuarı’nın bu yılki “odağı” Türkiye. “Kültürel” ve “profesyonel” başlıkları altında birçok etkinliğin düzenleneceği fuara British Council ve Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi tarafından desteklenen Şavkar Altınel, İnci Aral, Oya Baydar, Murat Gülsoy, Hakan Günday, Müge İplikçi, Ayşe Kulin, Mario Levi, Perihan Mağden, Bejan Matur, Murat Menteş, Murathan Mungan, Elif Şafak, Tarık Tufan, Ayfer Tunç, Ahmet Ümit, Mehmet Yaşin, Nazan Bekiroğlu, Esmahan Aykol gibi yazarlar katılacak.

200’ün üzerinde Türk yayıncının katılacağı fuarda Ulusal Organizasyon Komitesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası tarafından ortaklaşa hazırlanan bir stand bulunuyor.

Yazar Elif Şafak da, "Türkiye'den çok sayıda tanıdık sima var. Sesli bir katılımla Türkiye'nin bu fuarda yer aldığını görmek çok güzel. İngilizler de ilgi ve merakla bekliyor. Bunlara tanıklık etmek çok güzel" diyerek Türkiye’nin fuarda odak ülke olarak yer almasının iyi bir gelişme olduğunu belirtti.

Fuara katılan bir diğer yazar Adalet Ağaoğlu Londra Kitap Fuarı’nda Türkiye’nin “odak ülke” seçilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “İngiltere, emperyalizmin hikâyeleri içinde Doğu’ya akmış, Batı’da da yaşayan bir ülke olarak sanki Türkiye’den bir şeyler öğrenmek istiyor gibi geldi bana” diye konuştu.

Fuar kapsamında birçok Türk yayıncı ve yazarın yer alacağı etkinlikler bugün sona erecek.

Paylaş