VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Şubat 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Lütfen divana uzanın
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Lütfen divana uzanın

“Divandaki Düşman”, “Atatürk Anatürk” kitaplarıyla tanınan, toplumların da tıpkı bireyler gibi travmaları olduğunu söyleyen Prof. Vamık Dr. Volkan, “Hayvan Katili” isimli yeni kitabında narsisistik kişilik bozukluğu olan bir hastanın psikanaliz sürecini anlatıyor.

ÖZLEM AKALAN

Psikiyatri profesörü Vamık D. Volkan “Hayvan Katili” kitabında, bir narsisistik kişilik bozukluğu vakası üzerinden travmaların kalıtsal aktarımını inceliyor. Lütfen, sevgili okurlar; bu son derece sıkıcı giriş cümlemi okuduktan sonra sayfayı çevirmeyin. Çünkü kısacık özetlemeye çalıştığım kitap, okura çok daha fazlasını hepsinden öte keyifli bir okuma serüveni vaadediyor. Zira söz konusu yazar, toplumların birbiriyle uzlaşmaz yapısını psikanalizle elen çok yönlü bir entelektüel.

PSİKANALİTİK ÖYKÜ
Psikiyatrik vaka çözümlemelerine ilgi duyanların başucu niteliğindeki bir seri yayınlıyor Okuyan Us; “Psikanalitik Öyküler”. Hepsi de gerçek vakaların psikoterapi süreçlerini anlatan bu kitaplarda elbette dünyaca ünlü psikaytrımız Vamık D. Volkan’ın imzası var. Bu da işin ciddiyetinin ve sadece konunun uzmanlarının değil meraklıların da pek çok şey öğreneceğinin garantisi. Gerçek vakaların tedavi süreçlerinin anlatıldığı öykülerde, kişinin çocukluktan itibaren şekillenen psikolojisinin yanı sıra bir psikiyatrın hastasıyla yaptığı çalışmaların aşamalarını da görmek mümkün. Bu nedenle, psikoloji, psikiyatri, psikanalizin yanı sıra insana odaklanan okumaları sevenlerin de ilgisi çeken bir seri.

Serinin önceki kitaplarından “Kusursuz Kadının Peşinde”de Prof. Volkan, yaşamı boyunca “ideal” kadını aramış 57 yaşındaki başarılı işadamı Hamilton’ı mercek altına almıştı. “Kozmik Kahkaha”da ise yine Prof. Volkan’ın kaleminden çocukluğunda geçirdiği örseleyici deneyimlerin izleriyle başa çıkmaya çalışan Jane’in öyküsü anlatılıyordu.
Teknik dilden uzak, herkesin anlayacağı bir üslupla kaleme alınan öykülerin ortak noktası “Bir insan yıllarca, haftada dört kez bir psikiyatra neden gider?” sorusunun yanıtını çok net vermesi.
Vamık D. Volkan son kitabı “Hayvan Katili”nde asıl ismini bilmediğimiz danışana Peter adını vermiş. Babası tarafından 6 haftalıkken terk edilen, annesiyle anneannesinin baskıları nedeniyle çok şişman bir çocuk olan, zamanla yediklerini kusmaya başlayan Peter’ın hayatı, annesinin evlendiği Gregory sayesinde farklı bir yola sapar. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlara esir düşen, akıl almaz koşullardaki esaretten sağ kurtulan Gregory, yaşadığı travmaları ister istemez Peter’a da aktarır. Askeri okula giden Peter nihayetinde, içki ve yeme sorunu olan, narsisistik kişilik bozukluğu gösteren bununla birlikte silah sektöründe önemli yere sahip olan bir iş adamına dönüşür. Bir davette çok içki içip yanındaki valinin üzerine kusması artık karısının sabrını taşırır ve ondan bir psikiyatrdan randevu almasını ister.

VİETNAM SAVAŞI
Katıldığı Vietnam Savaşı dışında insan öldürmemiş olan Peter’ın en büyük hobisi, bir helikopter kiralayıp sürü halinde gezen hayvanlara makineli tüfekle ateş etmektir. Av ile hayvan katliamı arasındaki bu faaliyeti son derece normal karşılayan, hatta savaş karşıtı olanları öldürmek gerektiğini savunan Peter’ın beş yılı aşkın süreyle gittiği psikanaliz seansları onun hayatını nasıl etkileyecek? Psikanaliz sürecinin neleri ortaya çıkardığını ve insan yaşamını nasıl değiştirdiğini ortaya koyan bu kaynak, roman tadındaki diliyle zihnin kodlarını çözüyor.

Hayvan KatiliHayvan Katili

Vamık D. Volkan

Detay için tıklayın

Paylaş