VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2017 Salı | Anasayfa > Haberler > Macera sona eriyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Macera sona eriyor

Leonardo Patrignani’nin paralel evrenler arasında geçen Telepati serisinin üçüncü kitabı, Türkçede. Daha önce “Telepati” ve “Hafıza” adlı ciltlerini okuduğumuz üçleme, “Ütopya” ile son buluyor.

İPEK CEYLAN ÜNALANİki insan beyni arasında aracısız iletişim kurulması bilim dünyasının en büyük hayallerinden biri. Birbirinden kilometrelerce uzaklıktaki kişilerin zihin yoluyla konuşabilmesini mümkün kılan ve şimdiye dek üzerine bilimsel araştırmaların yanı sıra kitaplar yazılan, bilim kurgu filmlerine konu olan telepati, bu kez de İtalyan yazar LeonardoPatrignani’nin fantastik serisinde karşımıza çıkıyor.

2014’te yayımlanan ilk kitapla aynı ismi taşıyan ardından Telepati serisi, “Hafıza” ile devam etmişti. Şimdi ise serinin son kitabı “Ütopya” Türkçede. Farklı coğrafyalarda yaşayan iki gencin aniden yaşanan bilinç kayıplarıyla başlayan iletişimlerinin, zamanla telepati seanslarına dönüşmesiyle gelişen macera, paralel evrenler üzerine fantastik bir dünya sunuyor.

Alex ve Jenny on altı yaşında iki gençtir. Alex İtalya Milano’da, Jenny ise Avusturalya’nın Melbourne şehrinde yaşamaktadır. Neredeyse doğduklarından beri birbirleri ile telepatik nöbetler aracılığıyla konuşan bu iki genç, aniden bayılmalar sonucu gerçekleşen bu görüşmelerin gerçekliğinden şüphe duyarlar. Öyle ki birbirlerine gerçek olduklarından emin olmak üzere sorular yöneltip yanıtların doğruluğu hakkında araştırmalara girişirler. Her üç dört günde bir en az otuz saniye kadar süren, çoğu kez konuşma esnasında sonlanıveren görüşmeleri, yoğun baş ağrısı ile son bulmaktadır. Bu nöbetlerden birinde buluşmak üzere sözleşirler. Alex, Jenny’nin yanına Avustralya’ya gider ve buluşacakları iskeleye doğru yola çıkar. İki genç, aynı anda aynı yerde olmalarına rağmen birbirlerini göremezler.

Jenny, Alex’in gelmemesi üzerine tüm bu konuşmaların birer halüsinasyon olduğunu düşünür. Alex ise Jenny’nin varlığından emindir. Arkadaşı Marco’ya tüm bu telepatik görüşmeleri anlatan Alex, bu durumu araştırmaya başlar. Ortaya çözmenin pek de mümkün olmayacağı bir gerçek çıkar: Jenny ile farklı boyutlarda yaşamaktadırlar. Telepati nöbetleri devam eder; bu kez Jenny, Alex’i görmek üzere İtalya’ya gelir. İstasyonda buluşmaya karar verirler. Ancak paralel evrenlerde yaşayan bu iki genci bu kez hiç tahmin etmeyecekleri olaylar beklemektedir.

Serinin hikâye örgüsü paralel evrenlere dayalı. İlk kitapta Jenny ve Alex üzerinden ilerleyen hikâyeye ikinci kitapta Alex’in yakın arkadaşı Marco da dâhil oluyor. Jenny ve Alex arasındaki telepatik iletişimin nedeni de yine ikinci kitapta açığa çıkıyor. İlk kitabın cevapsız bıraktığı birçok soru yanıtını buluyor; iki genç aynı evrene geçiyor ancak bu evrene geçtikten sonra yaşadıkları ise tam bir muamma. Çünkü hafızaları ile oynanıyor. Bunun çözümü de anılarında gizli. Ancak anıları hatırlamak tahmin edeceğiniz üzere hiç de kolay değil.

Serinin en önemli özelliği, “şimdi şöyle olacak” dediğiniz anda ters köşeye düşüren, bol sürprizli, aksiyonlu ve gerilim dozu yüksek bir okuma sunuyor olması. Hayal gücünü zorlamayı seven okur için romanın dilinin akıcı olduğunu ve kolay okunduğunu da belirtmiş olalım.Paylaş