VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Şubat 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Mahatma Gandi''nin hayatını anlatan kitap
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mahatma Gandi'nin hayatını anlatan kitap

Mahatma Gandi'nin yaşamını anlatan Gandi'nin Tutkusu, Ayrıntı Yayınları'ndan okurla buluştu. Kitabın yazarı Hindistan ve Güney Asya konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından Stanley Wolpert.Hindistan ve Güney Asya uzmanlarından Wolpert, kitapta küçük yaşlarından bir suikast sonucu ölümüne kadar Mahatma Gandi’nin hayatını ele alıyor. Kitap, Gandi’nin politik dehası ve ahlaki vizyonun gölgelediği iç çatışmaları aktarıyor. Hinduizm, Jainizm, Hıristiyanlık ve Budizm’in şiddet karşıtı öğretilerinden etkilenen Gandi, tutuştuğu iktidar kavgası ne kadar şiddetli olursa olsun önceliği rakibini anlamaya verir. Hayatı boyunca Tanrı’nın ikiz yüzleri olduğuna inandığı sevgi ve hakikat mesajını yaşatır.

Gandi'nin işbirliği yapmama stratejisi ve şiddetsiz direnişi, sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı hareketlere uluslararası düzeyde ilham vermiştir.
-Nelson Mandela-

Başka ülkelere turist olarak gidebilirim ama Hindistan'a hacı olarak geliyorum. Çünkü benim için Hindistan demek, çağımızın en yüce insanlarından biri olan Mahatma Gandi demek.
-Martin Luther King Jr.-

Nihai yolculuk sona erdi. Ama neden üzülelim ki? Onun için mi... Yoksa kendimiz, kendi güçsüzlüklerimiz, kalbimizdeki kötü niyetler ve diğerleriyle olan çatışmalarımız için mi üzülüyoruz? Mahatma Gandi'nin bizi bütün bunlardan kurtarmak için kendini feda ettiğini unutmamalıyız.
-Cevahirlal Nehru-


Gandi´nin TutkusuGandi´nin Tutkusu

Stanley Wolpert

Detay için tıklayın

Paylaş