VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Temmuz 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Man Booker Adayları Açıklandı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Man Booker Adayları Açıklandı

İngilizcede yazılmış romanlara verilen en prestijli ödüllerden Man Booker Roman Ödülü adaylarının bu yılki aday listesi açıklandı.


Dünya edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan ve 1968 yılından buyana verilen Man Booker Ödüllerinin ilk aday listesi açıklandı. İngiltere, Zimbabve, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya, Malezya ve İrlanda'dan 13 aday ve eseri, 10 Eylül'de ikinci bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve ödülün sahibi 15 Ekim'de açıklanacak.
2013 Man Booker Ödüllerine aday gösterilen yazarlar ve eserleri ise şöyle:

Tash Aw (Five Star Billionaire),
Noviolet Bulawayo (We Need New Names)
Eleanor Catton (The Luminaries),
Jim Crace (Harvest),
Eve Harris (The Marrying of Chain Kaufman),
Richard House (The Kills),
Jhumpa Lahiri (The Lowland),
Alison MacLeod (Unexploded),
Colum McCann (Transatlantic),
Charlotte Mendelson (Almost English),
Ruth Ozeki (A Tale for the Time Being),
Donal Ryan (The Spinning Heart),
Colm Toibin (The Testament of Mary)

Man Booker ödülünde her yıl, İngiliz Milletler Topluluğu ve İrlanda Cumhuriyeti vatandaşlarının İngilizce kaleme aldığı eserler değerlendirmeye alınıyor. Bu yıl 45. kez düzenlenen yarışmanın kazananına 50 bin sterlin para ödülü veriliyor. Ödülün sahibi geçen yıl, 'Bring Up the Bodies' adlı eseriyle İngiliz yazar Hillary Mantel olmuştu.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam