VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Mayıs 2018 Çarşamba | Anasayfa > Biyografi > Man Booker Ödülü sahibini buldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Man Booker Ödülü sahibini buldu

Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan 2018 Man Booker Uluslararası Ödülü'nün kazananı dün akşam Londra’daki the Victoria and Albert Museum’daki bir seremonide Lisa Appignanesi OBE tarafından açıklandı.Kazanan kişi Jennifer Croft’ın İngilizceye çevirdiği ve Fitzcarraldo Editions tarafından basılan Flights adlı kitabıyla Olga Tokarzcuk oldu.

£50.000 değerindeki para ödülü yazar ve çevirmen arasında eşit olarak bölünerek verilmektedir.

Olga Tokarzcuk, 2009 yılında ITEF’e katıldı. Mine Kırıkkanat, Hakan Günday, Maltalı yazar Clare Azzopardi ve Çek şair Petr Borkovec ile birlikte çok güzel bir söyleşi etkinliğinde yer aldı.

Olga Tokarzcuk’u okumak isterseniz Koşucular adlı kitabı 2016 yılında Neşe Taluy Yüce’nin çevirisiyle Alabanda Yayınları tarafından yayımlandı.


Man Booker Ödülü nedir?

Man Booker Ödülü, 1969 yılında İngiltere’de kuruldu. İlk zamanlar sadece İrlanda ve İngiliz Uluslar Topluluğu Üyesi ülkelerinin vatandaşlarına verilen bu ödül, 2005’ten beri iki yılda bir farklı uluslardan olan ve eserlerini İngilizce olarak kaleme alan veya eserlerinin İngilizce çevirileri var olan yazarlara da verilmektedir. Man Grubu tarafından desteklenen ödülün sahipleri, dünya çapında bir okuyucu kitlesi edinmenin yanı sıra £50.000 para ödülü de kazanmaktadır.

Paylaş