VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Mayıs 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Man Booker “Vejetaryen”in
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Man Booker “Vejetaryen”in

Kısa listede Orhan Pamuk, Elena Ferrante, Yan Lianke gibi yazarları geride bırakarak ödülü kazanan Güney Koreli yazar Han Kang, ödüllü romanını Yi Sang'ın bir dizesinden esinlenerek kaleme almış.

Her yıl, İngilizce yazılmış ya da İngilizce’ye çevrilen eserlere verilen Man Booker Ödülü bu sene “Vejetaryen” kitabı ile Han Kang’ın oldu. 50 bin poundluk ödülü, kitabın çevirmeni Deborah Smith ile paylaşan Han Kang, aynı zamanda Man Booker’a aday gösterilen ve kazanan ilk Koreli yazar.

Rüyalarında sürekli ağaca dönüştüğünü gördükten sonra et yemeyi bırakıp vejetaryen olmaya karar veren ve barbarlığa karşı koymaya çalışan bir kadının hikâyesinin anlatıldığı “Vejetaryen”, seçici kurul tarafından “güzellik ve korkunun gizemli birleşimi” olarak tanımlandı. “Kısa ve öz, sarsıcı ve hoşça kurgulanmış” olan “Vejetaryen” kadın karakterin kararına karşı çıkan ailesiyle mücadele etmesi üzerinden aynı zamanda günümüz Güney Kore yaşamını, tercihleri ve takıntıları ele alıyor.
Yazar Han Kang ve çevirmen Deborah Smith, Londra Victoria&Albert Müzesi’nde gerçekleşen törende ödülü paylaştı.

Peki kısa listede Orhan Pamuk, Elena Ferrante, Yan Lianke, José Eduardo Agualusa ve Robert Seethaler gibi isimleri geçerek ön plana çıkan ve Man Booker Ödülü kazanan Han Kang kimdir?

Yazar bir aileden olan Han Kang, 1970 Gwangju doğumlu. Gwangju’da doğduktan sonra 10 yaşında Seul’e giden yazar, Yonsei Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı eğitimi aldı. Edebiyat dünyasına ilk adımını 1993 yılında, “Winter in Seoul” adlı, beş şiirini içeren bir kitapla attı.
İlk kurmaca eseri 1994 yılında Seoul Shinmun Sprin Literary’de ödül alan “Red Anchor” olan yazarın edebiyat sahnesine ilk çıkışı ise 1995 yılında "sıkı ve kusursuz anlatılmış bir hikâye olarak tanımlanan" “A Convict’s Love” adlı kitabıyla oldu.
Aynı zamanda müzisyen olan ve sanatla da ilgilenen Han Kang, bunu eserlerine de yansıtır. Hemen her eserinde bir sanatçı karakter ya da bir sanat dalına yer veren yazarın, daha önce şarkı söylemek gibi bir niyeti olmasa da müzik yönetmeni ve müzisyen olan Han Jung Rim’in ısrarları sonrası, “Quietly sung songs” adlı kitabıyla beraber kayıtlarının bulunduğu bir de CD var.

Edebiyat dünyasına adım atmasıyla beraber hem yazıları, hem kitaplarıyla pek çok ödül kazanan Han Kang'ın İngilizce’ye ilk kez çevrilen kitabı da olan “Vejetaryen”, şair Yi Sang’ın bir dizesinden esin taşıyor. Üniversite yıllarında Sang’ın “I believe that humans should be plants” (İnsanların bitki olması gerektiğine inanıyorum) dizesinden etkilenerek, bunu sömürgeci dönemin vahşetine karşı bir tutum olarak yorumlamış.

2009 yılında Woo-Seong Lim yönetmenliğinde filme de uyarlanan “Vejetaryen”, Han Kang’ın aşırı bilgisayar kullanımı nedeniyle bileklerini incittiği bir dönemde eliyle yazdığını belirttiği bir kitap. Man Booker Ödüllü yazar, hâlen Seul Sanat Enstitüsü’nde yaratıcı yazarlık dersleri veriyor ve bir yandan da yeni kitapları için çalışıyor.Paylaş