VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Haziran 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Marilyn Monroe kitapları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Marilyn Monroe kitapları

20. yüzyılın en büyük ikonlarından biri olarak kabul edilen, Hollywood'un efsanevi oyuncusu Marilyn Monroe'nun bugün 90'ncı yaş günü. Ölümünün üzerinden 54 yıl geçmesine rağmen hala giyimiyle, güzelliğiyle ve hayatıyla gündemden düşmeyen sanatçıya dair yayımlanan ve Marilyn Monroe'nun bilinmeyenlerini anlatan kitaplara gelin bir göz atalım.
Marilyn

ABD'li gazeteci- yazar Norman Mailer'ın ilk kez 1973 yılında yayınlanan "Marliyn" isimli biyografik kitabı "Kimdi Marilyn Monroe? Aşırı dozdan ölen bir melek mi, masum bir kız mı, seksi ve kibirli bir aktris mi?" sorusundan yola çıkarak Marilyn Monroe'nun yaşamına dair izlenimlere yer veriyor. Marilyn Monroe'nun ölümü ile ilgili tartışmalara neden olmuş, iki kez de Pulitzer Ödülü'ne layık görülmüştü. Norman Mailer'ın da yıllar içinde en çok okunan kitaplarından biri oldu.

Marilyn
Yazar: Norman Mailer
Çevirmen: Işılar Kür
Yayınevi : Everest Yayınları
20 TL


Marilyn Monroe Notlar

Marilyn Monroe'nun defterlerine karalandığı, daktiloyla yazdığı ve otellerin mektup kâğıtlarına aldığı notlarından derlenen kitap, Marilyn Monroe'nun ebilinmeyen entelektüel ve sanatsal bir kişiliğine dair notlar barındırıyor. Monroe'nun dünyanın tanıdığından daha meraklı, araştırmacı, nükteli ve umutlu bir olduğunun altı çiziliyor.


Marilyn Monroe Notlar
Yazar: Stanley Buchthal, Bernard Comment
Çevirmen: Beril T. Uğur
Yayınevi : Artemis Yayınları
29 TL

Marilyn Monroe'nun Kısa ve Mutsuz Hayatı

Kitap, Marilyn Monroe'nun kayıtlara göre aşırı dozda sakinleştirici alarak intihar etmesinin ardındaki nedenlere odaklanıp "Marilyn öldürüldü mü?", "Eğer öldürüldüyse kim öldürdü?","Marilyn öldüğü gece odasında bulunan materyaller, gizli günlükleri, mektupları nerede?" sorularının nedenlerini sorguluyor.
Marilyn Monroe'nun Kısa ve Mutsuz Hayatı
Yazar: Milan Richter
Çevirmen: Mesut Şenol
Yayınevi : Opus Yayınları
20 TL


Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı

Dünyaca ünlü biyografi yazarı J. Randy Taraborrelli'nin kaleme aldığı kitap, Marilyn Monroe'nun gerçek babasının ve asla tanımadığı üvey erkek kardeşinin kimliklerini, Marilyn'in Kennedy ailesiyle bağını, Jack ve Bobby'yle ilişkisini, Pat Kennedy Lawford'la yakın arkadaşlığını daha önce hiç görülmemiş kanıtlarla açıklıyor. Annesinin ağır paranoyak şizofrenisiyle uğraşmak zorunda kalan dünyaca ünlü bir kızın yürek burkan hikayesini, adı sonsuza kazınırken kendini yok edişini anlatıyor.Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı
Yazar: J. Randy Taraborrelli
Çevirmen: Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
Yayınevi : Artemis Yayınları
25 TL


Ahh Marilyn
Araştırmacı- yazar Turhan Feyizoğlu'nun hazırladığı "Ah Marilyn", efsane Los Angeles General Hospital'da dünyaya gelişinden başlayarak, sinema dünyasına girişini ve sırlarla dolu ölümününe kadar bir çok ayrıntı içeren kapsamlı bir biyografi.
Ahh Marilyn
Yazar: Turhan Feyizoğlu
Yayınevi : Ozan Yayıncılık
14 TLPaylaş