VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Kasım 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Mario Levi''den roman dersleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mario Levi'den roman dersleri

Son romanı 'Size Pandispanya Yaptım' ile çok satan listelerinin zirvelerinde yer alan Mario Levi, Gümüşlük Akademisi’nde roman yazmanın inceliklerini anlatacak.

Gümüşlük Akademisi yıllardır Gümüşlük’te toplanan “enerji birikimi”ni, “enerji üretimi”ne dönüştürmek amacıyla bir ayağını da İstanbul’a attı. Gümüşlük Akademisi; Arnavutköy’de gerçekleştirdiği “Buluşmalar”da okumak, yazmak, çizmek, dinlemek, duymak, anlamak, sezmek isteyen herkesle bir araya geliyor.

Usta romancı Mario Levi de Gümüşlük Akademisi’nin Arnavutköy’de düzenlediği “Buluşmalar” kapsamında roman çalışmaları gerçekleştirecek. Levi'nin 29 Kasım Cuma günü başlayacak olan dersleri, yazdığı romanı gün ışığına çıkarmayı ya da bir roman yazmayı arzu eden herkese açık. Dersler ayrıca yazmanın ruhundan hikayenin önemine, romana dair benzersiz bir serüven sunacak.

Günümüz Türk romanının en önemli yazarları arasında yer alan Levi çalışmalarda; yazdığı romanı çekmecesinde saklayan, yıllardır bir sevdiğinin romanını yazma hayalini kuran, yaşadıklarını, unutamadıklarını bir romana dönüştürmeyi arzu eden katılımcılara bu yolda eşlik edecek. Yazmanın ruhundan hikayenin önemine, romanın temel boyutlarından nereden ve nasıl başlanacağına ve roman yazmak için yola çıkarken yapılacak son hazırlıklara kadar benzersiz bir serüven sunan çalışmalar; 12 hafta boyunca her Cuma günü 15:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Mario Levi’nin yanı sıra Müge İplikçi, Haydar Ergülen, Ümit Ünal, Harun Tekin, İdil Akoğlu, İsmail Gezgin ve Ruşen Çakır’ın da çalışma ve atölyeler düzenlediği “Buluşmalar”; ilerleyen aylarda yeni programlarla devam edecek.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam