VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Şubat 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Mayınlar arasında yeşeren umut
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mayınlar arasında yeşeren umut

Sinan Akyüz, 1950’lerin sonunda sınıra döşenen mayınların arasında kaçakçıların, askerlerin ve yöre halkının yaşadıklarını Delal’in yürek burkan aşk hikâyesini merkeze alarak anlatıyor.


Edebiyat dünyasına “Etekli İktidar” ile giriş yapan ve son yıllarda yayımlanan “Piruze”, “İncir Kuşları”, “Şahika ve Feraye”, “Piruze ve Oğulları” gibi hem gerçeklere dayanan hem de tarihin bir dönemine ışık tutan romanlarıyla tanıdığımız Sinan Akyüz, bir kez daha kendisine anlatılan bir olaydan yola çıkarak “Yağmurun Gelini”ni kaleme almış. Döneme ışık tutmasının yanı sıra töreyi, kadınların cesaretini, sabrı, inancı ve umudu da anlatan roman, adeta bir film karesi gibi akılda kalan “sahneleri” ile okuru önce derin bir kedere sürüklese de sonunda rahat bir nefes aldırıyor.

“Yağmurun Gelini” 1959 yılında, Kilis yakınlarındaki Atmalı Köyü’nde, köy meydanında başlıyor. Tüm halk heyecan ve neşe içinde, köyün en güzel kızı Delal ile en yiğit delikanlısı Şiyar’ı, gelinle damadı beklemektedir. Çok geçmeden davullar-zurnalar eşliğinde gelin meydana girer. Ne var ki Şiyar ortalarda yoktur. Çok geçmeden atı Cengaver’in tek başına çıkıp gelmesi, köy meydanında başı önde öylece beklemesi tüm davulları-zurnaları susturur. Belli ki Şiyar’ın başına bir iş gelmiştir. Başındaki duvağa, elindeki kınaya aldırmadan Delal tek hamlede Cengaver’in sırtına atlar ve sevdiği adamı bulmaya gider. Çok sürmez; Cengaver onu Şiyar’ın kanlar içinde yattığı yere götürür. Vurulmuştur. Her gün mayınlı araziden Suriye’ye geçen kaçakçılara sipariş ettiği ve Delal’in yüzgörümlüğü olacak masmavi kumaş ile bilezik yanı başındadır. Delal, sevdiği adamı kucaklar, adam gözlerine son bir kez bakar ve soluğu kesilir.

Töre gereği…
Aradan çok zaman geçmez ama töre de beklemez. Delal, artık Şiyar’ın küçük kardeşi Diyar ile evlenecektir. Delal onu hep kardeşi gibi görmüştür, Diyar ise Mizgin’e sevdalıdır. Tam da bu dönemde köye 26 yıl önce sevdiği kızı Halep’ten kaçırıp Kilis’e yakın başka bir köye yerleşen ırgat Mamo çıkagelir. Delal’in dermanı ondadır: “Bir kadın kahramanlık gösterdiyse eğer, töre gereği kendi kaderini belirleyebilir.” Delal sevdiği adamı bulup, Cengaver’in sırtına atıp köye getirmiştir. Bundan daha büyük kahramanlık mı olur? Delal’in kalbi yaralıdır. Mamo’nun oğlunun da öyle. Genç kadın karar verir; Mamo ile onun köyüne, fakir evine gidecek, Baran ile evlenecektir. “Ama” der; “Ona karılık edemem. Benden Şiyar’ı unutmamı beklemeyin.” Delal’in bu kararı köye kâbus gibi çöker. Uzağa gidecektir ve töre gereği bir daha asla köye gelmeyecektir. Aksi takdirde öldürülecektir.

Mamo ile Delal zorlu bir yolculuğun ardından Kulyanlı Köyü’ne varırlar. Mamo’nun, karısı Zeyno ve üç oğluyla yaşadığı küçük, bakımsız ve fakir evi gören Delal, talihin yüzüne bir daha hiç gülmeyeceğini düşünür. Sessizdir Delal, yemek yaparak, bağda çalışarak ev halkına yardım eder. Mamo ve Zeyno onu hiç sahip olmadıkları kızlarının yerine koyarlar. Ne var ki Baran, imam nikâhlı kocası, acılar içinde kıvranmaktadır. Askerde bacağında bir yara çıkmış, askeri doktorlara, çevre köylerdeki hocalara, şifacılara gitmiş olmasına rağmen derdine derman bulunamamıştır. Paraları olmadığı için doktora, hastaneye gitmeyi ise akıllarının ucundan geçirmemişlerdir. Güzeller güzeli Delal’in topal Baran ile mutlu olamayacağını, en nihayetinde kaderine isyan edip köyden kaçacağını düşünmektedir tüm köy halkı; Zeyno bile.

Mamo’nunsa hem genç kadına inancı hem de sabrı vardır. Zamanla Baran’la birbirlerine yoldaş olacaklarını, yaralarını saracaklarını düşünmektedir. Ne var ki Baran gitgide kötüleşmekte, bacağındaki yara kangrene dönüşmektedir. O sırada köye gelen falcının, tüm hayatlarını değiştirecek bir çözümü vardır.

Paylaş