VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Mehmet Altun’a İtalya’da Büyük Ödül
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mehmet Altun’a İtalya’da Büyük Ödül

İtalya Torino’da bu yıl 5’incisi düzenlenen “İl Premio Ostana, Scrittura in Lingu Madre” isimli uluslararası edebiyat ödülünde “Uluslar arası Anadil Büyük Ödülü”ne Mehmet Altun layık görüldü.

Şair, gazeteci ve editör Mehmet Altun, dördüncü şiir kitabı “Lapis Lazuli” ile Torinto’da düzenlenen etkinliklerin Uluslararası Büyük Ödül’üne layık görüldü.

Mehmet Altun, bu yıl beşinci kez sahiplerini bulan ödüle, İtalyan ve Occitan PEN’e üye yazarlar tarafından aday gösterilmişti. Altun, ödülünü 1-3 Haziran’da Torino’da düzenlenecek törenle alacak. Ödül kapsamında, Torino’da çeşitli toplantı, sempozyum ve söyleşilerin de gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Ödülün eski kazananları arasında yazar ve politikacı Alfredo Conde, Yeni Zelandalı romancı Witi Ihimaera, İspanyol öykücü Harkaitz Cano ve Finlandiyalı illüstratör, çevirmen ve söz yazarı Kerttu Vuolab gibi isimler yer alıyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam