VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Mayıs 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Mektupları ve dostlarıyla Bilge Karasu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mektupları ve dostlarıyla Bilge Karasu

Öykücü ve romancı Bilge Karasu’nun 1963-1994 yılları arasında Jean Nicolas ve Gino Harsh’a gönderdiği mektuplar Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Bu vesileyle 13 Haziran’da moderatörlüğünü Yiğit Bener’in üstleneceği bir etkinlik düzenlenecek.

Bilge Karasu (1930-1995) için “iki mektup arası yaşamış bir yazar” dense yeridir. “Yazarların yazarı” olmanın ötesinde, tüm yaşamı boyunca okuma-yazma uğraşının yanına dostlukları koyan Karasu, yazdığı binlerce mektupla yazın, sanat, kültür alanındaki dostlarına gönlünü, zihnini açtı.

Müzik, resim, sinema, tiyatro, filoloji, arkeoloji, kısaca kültür-sanatın her dalına coşkuyla, tutkuyla sarılmıştı. 1963-1994 yılları arasında Jean Nicolas ve Gino Harsh’a gönderdiği, Fransızca ya da İngilizce yazdığı mektupların Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımı dolayısıyla düzenlenen bu etkinlikte mektuplara gömülü bir Bilge Karasu portresi çizilmeye çalışılacak.

Moderatörlüğünü Yiğit Bener’in üstleneceği etkinlikte Oruç Aruoba, Sevgi Sanlı, Alain Mascarou, İsmail Pelit ve Güven Turan konuşmacı olarak yer alacak.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
13 Haziran Perşembe / 19:00
İstiklal Cad. No: 4 Taksim
Rez: 0212 393 81 11

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam