VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
17 Aralık 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Mersin Edebiyat Ödülü Demir Özlü''nün
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mersin Edebiyat Ödülü Demir Özlü'nün

Türkiye ve Mersin ’de edebiyat ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürmek, edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü bu yıl yazar Demir Özlü’ye verilecek. Özlü ödülünü yarın alacak.

2O07 yılından bu yana verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'ne bu yıl, yaşama sevinci ve humoru eleştirel bir ahlaki sorumlulukla üstlenen bireyin acı çeken bilincini kentli bir duyarlılıkla anlattığı, Türkçenin ve çağdaş edebiyatın dilinin gelişmesine katkıda bulunduğu için Özlü değer görüldü. Yarın düzenlenecek törende Özlü ödülünü alacak ardından Özlü'nün sanatının konuşulacağı bir edebiyat oturumu düzenlenecek.

Demir Özlü’ye 2013 Mersin Kent Edebiyat Ödülünü veren seçici kurul, Özdemir İnce, Prof. Dr. Dilek Doltaş, İpek Ongun, Hüseyin Ferhad ve Celal Soycan’dan oluşuyor. Kurul Özlü'ye ödülü verme nedenini “Öykülerinde kentlerin ruhunu ve bu ruhu oluşturan insanları varoluşçu ve üstgerçekçi öğelerle örülü, entelektüel ve gizemli bir atmosferde sorunlaştırdığı; zaman, yer, tip ve olay örgüsünü en aza indiren durum öykülerinde anlamsızlığı, kuşkuyu, hiçleşmeyi ve sessiliği ağır ve hüzünlü dille araştırdığı; yaşama sevincini ve eleştirel bir ahlaki sorumlulukla üstlenen bireyin acı çeken bilincini kentli bir duyarlıkla anlattığı, Türkçenin ve çağdaş edebiyat dilinin gelişmesine katkıda bulunduğu…” olarak açıkladı.

Paylaş