VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Ağustos 2018 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Mersin Kenti Edebiyat Ödülü İpek Ongun’un oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü İpek Ongun’un oldu

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 12 yıldır sürdürülen 'Mersin Kenti Edebiyat Ödülü' bu yıl, romanlarıyla genç kuşak tarafından çok sevilen İpek Ongun’a verildi.

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Türkiye'de ve Mersin'de edebiyata ilgi çekilmesi amacıyla 2007 yılından bu yana veriliyor.
12 yıldır kültür ve sanata emek veren yazar ve sanatçılara verilen ödül, bu yıl yazar İpek Ongun’a verilecek.

Ödül Değerlendirme Kurulu üyeleri kararı şöyle açıkladı: “Ülkemizde, ‘İlk gençlik Edebiyatı’nı özgün ölçütler ve değerler ışığında kurumsallaştıran öncü eserler yarattığı; bu eserlerdeki yetkin dil kullanımı üzerinden genç okurların toplumsal ve kültürel değerlerle temasını sağladığı; genç okurların özdeşleşebileceği kendi varlık koşullarına özgü sorunlar ve çözüm seçenekleri üzerinden, onları derinliğine tartışabilen etkin okurluğa hazırladığı; vicdan, sorumluluk, vefa, sabır, metanet, şefkat ve aile bağı gibi temel insanî düzeyleri, bir yaşama kültürü olarak üç kuşak okura aktardığı; kadın sesini, koruyucu duruşunu, inceliğini ve bakım etiğini öne çıkardığı ve genç okurlarla didaktik olmayan, sahici ve şefkatli bir edebiyat dünyasında buluşarak kuşaktan kuşağa gürleşerek süren bir bağ kurduğu için; değerli yazar İpek Ongun ödüle değer bulunmuştur.”

Ongun’a ödülü, 14 Aralık 2018 Cuma günü düzenlenecek Mersin Kenti Edebiyat Ödül Töreni ile verilecek.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam