VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Eylül 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Metin Altıok ödülü Cenk Gündoğdu''nun oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Metin Altıok ödülü Cenk Gündoğdu'nun oldu

Metin Altıok Şiir Ödülü Cenk Gündoğdu'nun Bu yıl altıncısı verilen Metin Altıok Şiir Ödülü'ne, 'Issız' adlı kitabıyla Cenk Gündoğdu değer görüldü.

6. Metin Altıok Şiir Ödülü, önceki akşam Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle verildi. Ödül, bu yıl 'Issız' adlı ilk şiir kitabıyla Cenk Gündoğdu'ya verildi.

Gündoğdu, "Güncelliğini yitirmeyen ve yaşadığımız çağda derin izler bırakan evrensel bir gerçekliğin: Savaşın, alışıldık savaş şiiri kalıplarının dışında kalarak, şaşırtıcı inceliklerle nasıl yazılabileceğini gösterdiği, toplumcu şiir sayfalarına ustalıkla kattığı dizelerde, insana dair büyük bir ıstırabı dramatik ve neredeyse görsel bir kurguyla verirken zulmü, yoğun duygularıyla şiir diline geçirmekteki başarısı" nedeniyle Metin Altıok Şiir Ödülü'ne değer bulundu.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam