VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Eylül 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Metin Altıok Şiir Ödülü Tuğrul Tanyol''un
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Metin Altıok Şiir Ödülü Tuğrul Tanyol'un

2016 Metin Altıok Şiir Ödülü'nün sahibi Tuğrul Tanyol oldu.Her yıl bir şaire verilen Metin Altıok Şiir Ödülü'ne bu yıl "Gelecek Günlerin Şarabı" isimli kitabıyla Tuğrul Tanyol değer görüldü.

Doğan Hızlan başkanlığında Hilmi Yavuz, Ahmet Telli, Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan ve Eray Canberk'ten oluşan Seçici Kurul, ödülün veriliş gerekçesini şu şekilde açıkladı:

“Belleğin, unutuş ve yabancılaşma yalnızlığında çırpınmasını; varoluşun, güncelin sığlığı ile onurlu bir gelecek arzusu arasında bunalmasını; ölüm korkusu ve zaman acısının insana hayatı yeniden sevdirmesini, son derece yalın bir dille şiire dönüştürmedeki başarısı nedeniyle, 9. Metin Altıok Şiir Ödülü'nün, Gelecek Günlerin Şarabı kitabıyla Tuğrul Tanyol'a verilmesi uygun görülmüştür.”

Tanyol'a ödülü düzenlenecek ödül töreniyle takdim edilecek.
Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam