VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Şubat 2015 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Mimar ve kadınları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mimar ve kadınları

“Kadınlar”, ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın hayatını, mimari dehasını ve kadınlarla olan ilişkilerini konu alan biyografik bir roman.


Geliştirdiği “organik mimari” ile tanınır Frank Lloyd Wright. Bir de hiçbiri diğerine benzemeyen kadınlarla olan ilişkileriyle. Her biri tutkulu başlayan ve bir başka tutkulu ilişki ile son bulan… T. C. Boyle’un kaleme aldığı bu otobiyografik roman da bu ilginç kişiliğin dehasını hayatına giren bu kadınlar üzerinden anlatıyor.

Wright 1867 -1959 yılları arasında yaşadı. 92 yaşında öldüğünde geride birbirinden değerli binalar, yenilikçi bir mimari anlayış ve dolu dolu bir aşk hayatı bırakmıştı. Uzak Doğu kültürü -özellikle Japonya- mimari, estetik ve ahlak anlayışını derinden etkilemişti. Japonya’ya sık sık seyahatler yapan Wright ünlü “Tokyo İmparadorluk Oteli”nin de mimarıydı ki, büyük depremde Tokyo alt-üst olurken bu bina sadece birkaç hasar almış ve bu nedenle “mühendislik mucizesi” olarak tanımlanmıştı.
İşte Doyle, ünlü mimarın bu özelliklerini romanın anlatıcı karakterini bir Japon kadın karakter yaparak bir araya getirip kurgulamış. Wright’ın çıraklarından biri olarak tasarladığı Tadashi Sato, kendisini Frank Lloyd Wriht’ın ‘makinesindeki çarklardan biri” olarak tanımlayan bu nedenle onunla ilgili bilgilerinin “sınırlı olduğunu’ vurgulayan biri. Bu nedenle sık sık “Bu adamı gerçekten tanıyabilmiş miydim?” diye soruyor.
Aslına bakarsanız, bu soru okurun da sorusu. Çünkü karşımızda bir kadına sadık kalamayan, çapkın, insanları etkilemeyi seven, toplumla uyum sağlayamayan, para ile olan her türlü ilişkisi dengesiz, birbirinden acı trajedilere maruz kalan (buna eşlerinden birinin ve üvey çocuklarının cinayete kurban gitmesi de dahil) bir dahi var. İnşa ettiği binalar arasında ünlü Guggenheim Müzesi ve bir şelalenin üzerine yapılan Şelale evi de bulunan Frank Lloyd Wright’ın hayatı romanda üç bölüm olarak anlatılmış. Ünlü mimarın son sevgilisinden ilk eşine doğru ters kronoloji ile akan romanda Wright’ın kendi yaptığı ve iki kez yangın geçiren evi Taliesin’in de yer alıyor.

Yıl 1932’dir. Frank Lloyd Wright üçüncü ve son eşi Olgivanna ile kısmen dengeli ve güzel bir ev hayatı yaşamaktadır. Yaşamı süresince birçok zorlukla karşılaşan, Karadağ göçmeni bir dansçı olan Olgivanna ile tanıştığında hala ikinci eşi Miriam’la evlidir. Miriam ise Güneyli sofistike bir kadındır. Morfin bağımlısıdır ve inişli çıkışlı ruh halleri ve kıskançlık krizleri vardır. Çalkantılı ruh hallerini Wright’ın tüm hayatına yansıtır ve bir türlü ondan boşanmayı kabul etmez. Olgivanna ve Frank’e türlü türlü tacizlerde bulunur. Polisle başı belaya girer. Dahası Olgivanna’yı göçmen bürosuna şikayet edip Frank’le ikisini tutuklatmaya kadar vardırır işi. Frank ve Olgivanna bu nedenle yeni doğan bebekleriyle seyahat ederek bir nevi kaçak hayatı yaşamak zorunda kalırlar. Sonunda Frank yüklü bir para ödemeyi kabul edince Miriam boşanmaya razı gelir.

Oysa aynı kadın, Wright’ın yaşamına, önceki sevgilisi, “metresi” Mamah Cheney bir cinayete kurban gittiğinde taziye mektubu yazarak girmiş bir hanımefendidir. Şiirsel tarsi ve tutkulu kişiliği ünlü mimarı derinden etkiler. Ancak çok geçmeden Wright bu tutkunun boyutlarıyla karşılaşır. Çünkü Miriam çok kıskanç bir kadındır. Sadece öldürülmüş olan eski sevgilisi Mamah’nın hayaletini değil Wright’ın annesini de kıskanır. Üstelik Wrignt da çapkın biridir, insanları etkilemeyi seven…
Mamah Bothwick ise feminist ve çevirmendir. Frank Lloyd Wright’ın ve ilk eşi Kitty’nin aile dostudur. Evlidir. Çocukları vardır. Frank ile birbirlerine aşık olunca durumu eşlerine söyler ve ayrılırlar. Ancak Kitty boşanmayı kabul etmez. Dahası sosyal çevreleri de uzun sure bu ilişkiyi onaylamaz. Hatta Wright’ın çocukları bir türlü Kitty’yi kabul etmez.
Ünlü mimarın yaşamaları için yaptığı Mamah Bothwick’e adadığı Taliesin'de yaşarlar.

Paylaş