VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
17 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Muhteşem Gatsby bugün vizyonda
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Muhteşem Gatsby bugün vizyonda

Scott Fitzgerald’ın “Muhteşem Gatsby” romanından altıncı kez sinemaya uyarlanan ve başrolünü Leonardo DiCaprio’nun üstlendiği film bugün vizyonda.


Yönetmenliğini Baz Luhrmann’ın yaptığı Amerikalı yazar Scott Fitzgerald’ın romanından beyazperdeye uyarlanan “Muhteşem Gatsby” filmi bugün gösterime giriyor. F. Scott Fitzgerald’ın en iyi romanı gösterilen “Muhteşem Gatsby”, 1920’li yılların Amerikası’nda aşk- ihanet- hırs üçgeninde geçiyor. Dönemin Amerika’sının resmedilişi bakımından sosyolojik bir değer taşıyan roman, Fitzgerald yaşarken yalnızca iki kez basılıyor ve hayatını idame ettirme adına dergiler için kaleme aldığı kısa hikayeler kadar bile para kazandırmıyor.

Üstelik sadece para değil, ün de getirmiyor Fitzgerald’a. Henüz 44 yaşında iken ani bir kalp kriziyle yaşama veda ettiğinde ise, neredeyse tamamen unutulmuş bir isim F. Scott Fitzgerald. Şimdi ise Amerikan klasikleri arasına giren kitabı birçok yönetmene ilham kaynağı olmuş durumda.

3 boyutlu uyarlama

“Muhteşem Gatsby”, daha önce 5 kez sinemaya uyarlanmış ve her yönetmen bu ölümsüz romana başka yorumlar katmıştı. Bu yeni uyarlamada ise diğerlerinden farklı olarak “Romeo ve Juliet”i sinemaya uyarlayarak milyonların beğenisini kazanan sinematografi ustası yönetmen Baz Luhrmann, kendine özgü hikaye anlatımını 3 boyutla birleştirerek, Amerika’nın Caz Devri’ni hem Fitzgerald’ın metnine sadık kalarak hem de günümüze yakınlaştırarak sunuyor.

Luhrmann, dönemin kostümleri, saç stilleri ve toplum manzaralarını en ince detayına kadar araştırmış. Ki bu da filmde fazlasıyla kendini gösteriyor. Senaryolaştıran Francis Ford Coppola ve Craig Pearce ise romana sadık kalmış, baştan sona hikayenin bütünlüğünü ve Fitzgerald’ın sözlerini büyük ölçüde korumuş. Yönetmen Luhrmann, karakterlerin gelgitlerini ve dönemin yapısını çok iyi anlatan bu romanın hakkını veren bir filme imza atmış.

Filmin oyuncu kadrosu da en az adı kadar başarılı... Her şeyden önce Gatsby rolünü, “Titanic” filmiyle çıkış yapan ve adını dünya sinema tarihinin başarılı oyuncuları arasına yazdıran Leonardo DiCaprio üstleniyor. Filmin Luhrmann ve DiCaprio açısından bir önemi daha var. 1996 yılında Luhrmann’ın yönettiği “Romeo ve Juliet”te de başrolde Leonardo DiCaprio yer almıştı. İkili 17 yıl sonra “Muhteşem Gatsby” için bir araya geldi. Nick Carraway’ı Tobey Maguire; Daisy ve Tom Buchanan’ı Carey Mulligan ve Joel Edgerton; Myrtle ve George Wilson’u Isla Fisher ve Jason Clarke ve Jordan Baker’i de genç oyuncu Elizabeth Debicki canlandırıyor. Hintli sinema efsanesi Amitabh Bachchan ise Meyer Wolfshiem olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin kostümleri Prada imzalı

Filmin kostümleri Prada ile işbirliği yapılarak özel olarak tasarlandı. Filmin görkemli kostümleri için Miuccia Prada, ünlü tasarımcı Catherine Martin’le birlikte çalıştı. 1920’lerin kostümlerini göz önünde bulundurarak yorumladı ve film için 40’ın üzerinde kostüm tasarladı.Koleksiyonun en özel parçası ise, Daisy Buchanan rolündeki Carey Mulligan’ın filmin en dikkat çeken sahnelerinden birinde giydiği kristallerle süslü elbise.

Paylaş