VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Mutlu son arayışı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mutlu son arayışı

Wattpad yazarı Dilan Şahin’in ilk kitabı “Esaret Parmağı”, mahalle baskısı sonucu küçük yaşta evlendirilen bir kadının aşk ve tutkuyla sınanan kendini bulma öyküsü üzerine kurulu.

Faaliyete başladığından bu yana yeteneklerini sergileme imkânı sunmanın yanında, yetenekleri “keşfetme” alanı da olan Wattpad, ayda 40 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği bir portal hâline geldi. Gerek hikâye okumak isteyenler, gerekse de hikâyelerini yayımlayıp okutmak isteyenler için vazgeçilmez bir platform olma özelliği taşıyan Wattpad, pek çok yazarın keşfedilmesini sağladı. O gençlerden biri de Dilan Şahin. Şahin’in birkaç ay önce Wattpad’te yayımlamaya başladığı “Esaret Parmağı”, 10 milyon kişi tarafından okunup 314 bin beğeni alınca hikâye, Epsilon Yayınevi’nin ilgisini çekmiş ve yayınevi Dilan Şahin’le iletişime geçerek kırk sekiz bölümden oluşan hikâyeyi kitaplaştırma kararı almış.

Henüz lisedeyken çevresinin baskısıyla ağabey olarak gördüğü adamla evlendirilen bir kızın, parmağına esaret yüzüğü olarak taktığına inandığı alyansını nasıl hayatının en büyük şansı hâline getirdiğini konu alan roman, kolay okunabilir ve akıcı nitelikle.

Mahalle baskısı
“Esaret Parmağı”nın ana kahramanı Yağmur, henüz on sekizinde bir lise öğrencisi. En büyük hayali, üniversite mezunu olmak. Küçük vebaskıcı bir mahallede yaşayan Yağmur’un en büyük korkusu ise küçük yaşta evlendirilmek, zira yaşıtlarının birçoğu mahalle baskısından dolayı evlendirilmiş. Yağmur, en yakın arkadaşı Gamze ile çok sık vakit geçirmektedir. Sık sık Gamze’lere giden Yağmur, Gamze’nin ağabeyi Sinan’dan etkilenmektedir. Ancak bu etkilenme, duygusal boyuttan çok takdir etme boyutundadır. Çünkü Sinan mahallede sözü geçen, sevilen, saygı duyulan biridir. Ancak Yağmur’un korktuğu başına gelir, mahalleli Sinan ile Yağmur’un arasında bir yakınlaşmanın olduğuna dair dedikodu yayar. Yağmur’un babası Zeki Bey, bu dedikodulara dayanamayarak Yağmur’u Sinan’la nişanlar. Ailesinin kararı karşısında çaresiz kalan Yağmur, bir ay sonra Sinan’la nikâh masasına oturacaktır ancak henüz liseyi dahi bitirememiştir. Nihayetinde Yağmur liseyi bitirir ve evlenirler. Yağmur, hayattan beklediklerini Sinan’la paylaşır, Sinan için Yağmur’un isteklerine onay vermek kolay değildir ancak Yağmur’un bu evliliği zorunluluktan doğan bir esaret olarak görmesini de istemez. Çiftin, birbirlerine bakışlarını ve yaşamlarını beklenmedik bir olay alt üst edecektir. Dilan Şahin’in romanında asıl üzerinde durduğu mesele mahalle baskısı. Şahin okuru sıkmadan bir evlilik hikayesi üzerinden irdeliyor bu toplumsal olguyu. Kız ve erkek arasındaki arkadaşlık ilişkisini dahi karşı cinsle yakınlaşma olarak görenlerin hayatlarımızı ne gibi çıkmazlara sürükleyebileceğinin altını çiziyor. “Kusura bakma, biliyorsun babamı... Mahallelinin dediklerini pek bir önemser, dedim. Zaten ben derslerimi değil de anca mahalleli acaba hakkımda yeni bir şey üretmiş mi, babam ne der, diye düşünmekle geçireyim hayatımı!”

Şahin, evlilik ve aşkla harmanladığı ilk romanında, kötü gibi görünen olayların belki de hayatımızın şansı olabileceğini vurgulayan bir hikâye sunmuş okura. Hâlâ mutlu sonlara inananlar varsa, “Esaret Parmağı” herkes için, ‘mutlu son’ vadediyor.

Paylaş