VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
19 Nisan 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Mutsuzluk farkındalıktır
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Mutsuzluk farkındalıktır

Caner Almaz’ın ilk kitabı “Kırgın Anlatıcı”, dokuz hikâyeden oluşuyor. Almaz, okuyucularına hayatın hem gerçekçi hem de kurmaca yanını gösteriyor.

CEMRE NUR MELEKE“Kırgın Anlatıcı”yı yazmaya nasıl karar verdiniz?
Kırgın Anlatıcı, 2015 yılında Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği’nin düzenlediği ilk dosya yarışmasında övgüye layık görüldü. Ödül alan o dosyanın üzerinde birçok değişiklik yapıldı. Yeni öyküler yazıldı, dosyada olanlar çıktı. Kelimelerle, cümlelerle oynandı. Geçen senenin sonunda da içime sinen bu son halini aldı.
n Öykülerinizde gerçek olaylardan esinlendiniz mi?
Gördükleriniz, yaşadıklarınız, okuduklarınız ve hatta duyduklarınız birebir metninize yansımasa bile, bir süre sonra onların hafızanızda canlanıp metninizde yer edindiğini fark ediyorsunuz. Bu bazen istemli olabildiği gibi bazen de bilinçaltınızın size oynadığı bir oyun olabiliyor. Bahsettiğim şeyler birebir aktarılmasa bile bir süzgeçten geçirilip kurmaca içerisinde kullanılabiliyor. Öykülerimin biri hariç, bütün olarak yaşanılmış bir olaydan esinlenme durumu aslında yok.

Kitabınızda “Bir şey yasaklandıkça yaşamaya devam ederdi. Kim bilir, belki de edebiyatçılar, gizli bir devrim için birleşiyorlardı.” ifadesini kaleme almışsınız. Yazmanın devrimci, başkaldıran yönüyle ilgili neler söylemek istersiniz?
Yazmak eylemi, özgürlük kavramının en eski taşıyıcılarından birisi. Konuşma gibi şahitlik gerektirmeyen bir eylem. Sözlü iletişimde otokontrol çok kolay iradeye dâhil olabilirken yazı türünde sınırlarınız daha geniş. Daha bireysel bir alan ve etkisi denizdeki dalga misali yayılabiliyor. Somut olarak kalıcı bir ürün ortaya çıkması açısından da yazı başka bir değer taşıyor. Yazma eylemi birleştirici ve bütünleştiricidir. Aynı zamanda ayrıştırıcıdır da. Olumlamayı da eleştiriyi de sırtında taşıyabilir.

Mutsuzluğu ve gerçekliğin acı yönünü farklı bakış açılarıyla yansıtmakla okuyucuya ne iletmek istediniz?
Toplumun ruh hali, bireysel yaşamınızda ne kadar mutlu olursanız olun, size sirayet ediyor. Çünkü algılıyorsunuz. Algıladığınız şey sizi mutlu etmiyorsa, huzursuzluk doğuruyorsa, doğal olarak mutsuzluk kendine yaşantınızda yer bulmuş demektir. Mutsuzluk farkında olma halidir. Dünyamızın da güllük gülistanlık olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle, bunca acının var olduğu bir dünyada mutluluk teması taşıyan öyküler anlatmak dertlerimin gerçekçiliğini yitirtecekti. Mutsuz bir dünyamız var, her yanımız mutsuzlukla bezeli ama bunu değiştirecek güç, bireylerin elinde. Bunun farkına varmalı ve buna göre yaşamalıyız.Paylaş