VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Haziran 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Nabokov''un "The Gift" (Yetenek) adlı romanı ilk kez Türkçede
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nabokov'un The Gift (Yetenek) adlı romanı ilk kez Türkçede

Vladimir Nabokov'un son romanı The Gift (Yetenek) Sabri Gürses çevirisiyle İletişim Yayınları'ndan çıkıyor.

Vladimir Nabokov'un 1935-1937 arasında Berlin'de yaşarken yazdığı "The Gift" (Yetenek), Sabri Gürses çevirisiyle İletişim Yayınları'ndan çıkıyor. Temmuz itibariyle satışa çıkacak olan roman, Nabokov'un geride bıraktığı dünyaya elvedası gibi.

Nabokov'un Vladimir Sirin takma adıyla yazdığı roman, ailesinin Bolşevik Devrimi'nden kaçışı sonrası Berlin'de yazarlık mesleğini devam ettiren Fyodor Godunov-Cherdyntsev'in hikâyesini anlatıyor. Bir üstkurmaca örneği olarak kabul edilen "The Gift" (Yetenek) için Roger Boylan, Nabokov'un eserlerini anlamak için bir yol haritası olduğunu söylüyor.

"The Gift" (Yetenek), Temmuz ayı itibariyle okurların karşısına çıkıyor.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam