VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
07 Haziran 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Nazım Hikmet Moskova"da anıldı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nazım Hikmet Moskova""da anıldı

Nazım Hikmet Ran, ölümünün 49. yılında Moskova""da kabri başında anıldı.

AA

Türk-Rus İşadamları Derneği"nin (RTİB) organize ettiği anma törenine Türkiye"nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin, RTİB Başkanı Ali Galip Savaşır, oyuncu ve türkücü Yavuz Bingöl, tiyatro sanatçıları Selçuk Yöntem, Ahmet Taylan ve Moskova"daki Türk vatandaşları katıldı.

Büyükelçi Sezgin, törende konuşmada, hakkında 100"den fazla kitap yazılan dünyaca ünlü şair Nazım hikmet hakkında yeni bir söz söylemenin son derece zor olduğunu belirterek, ""Nazım"ın uğradığı haksızlığı, cezaevlerinde yaşadığı mutsuzlukları, aşkları, insanlık sevdası, Türk halkına olan tutkusu, yurtseverliği, özlemleri, barışa ve kardeşliğe olan inancını ayrıntılarıyla biliyoruz"" dedi.

Türkiye"nin yakın tarihinin Nazım Hikmet"e hak etmediği bir kader yaşattığını kaydeden Sezgin, ""Yakın tarihimiz ona hak etmediği bir kederli kader yaşattı ve ülkesine hasret içinde öldü"" diye konuştu.

Nazım Himet"in çıkarıldığı vatandaşlığa 2009"da geri döndüğünü ifade eden Büyükelçi Sezgin, ""Nazım Hikmet olgusunun bir erdemi de ona yaşatılanların bizleri, kendimizi de ve dünyadaki her noktayı sorgulamaya zorlamasıdır. O artık kurşun gibi ağırlığıyla görkemli bir simgedir"" dedi.

Konuşmaların ardından 4 küçük kız Nazım Hikmet"in mezarına karanfil bıraktıktan sonra Türkiye"den getirdikleri toprağı kabrinin etrafına serptiler.
Anma törenine bir kafes için de getirilen barışın ve özgürlüğün sembolü olan beyaz güvercinler törene katılan sanatçılar ve Büyükelçi Sezgin tarafından havaya uçuruldu.

Yavuz Bingöl de Nazım"ın mezarına karanfil bıraktıktan sonra kaval eşliğinde törene katılanlarla birlikte, ""Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor"" şarkısını seslendirdi.

Paylaş