VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Necip Fazıl’ın ''Para''sı sahnede
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Necip Fazıl’ın 'Para'sı sahnede

Şehir Tiyatroları, ünlü şair ve düşünce adamı Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30. yılı anısına Para isimli oyununu 72 yıl aradan sonra yeniden sahneleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ünlü şair ve düşünce adamı Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30. yılı anısına, şairin 1941 yılında kaleme aldığı ve 1941-42 sezonunda Muhsin Ertuğrul tarafından sahnelenen "Para" isimli oyununu yeniden seyirciyle buluşturacak.

"Herhangi bir tarihte ve herhangi bir ülkede geçer" şeklindeki yazının perdede belirmesiyle başlayan "Para" isimli oyunda; savaş öncesinde vurgun yaparak, ekonomik ve siyasal gücünü artırmak düşüncesindeki banka sahibi "O"nun hikayesi anlatılıyor. Oyunda, paranın insanı nasıl tanınmaz hale getirdiği sevgi, dostluk ve güven ilişkilerini nasıl değiştirdiği aktarılıyor.

Necip Fazıl Kısakürek, Muhsin Ertuğrul’un teşvikiyle oyunu, 1941 yılında 36 yaşındayken kaleme aldı. İlk gösterildiğinde büyük ilgiyle karşılanan oyunu, 21 binin üzerinde seyirci izledi. Bu ilgi entelektüel dünyada da tartışmalara neden oldu. Peyami Safa’nın İtalyanca bir oyundan intihal olduğunu ileri sürmesi üzerine Necip Fazıl, kendisini mahkemeye verdi. Peyami Safa bu iddiasından, Necip Fazıl da davadan vazgeçti.

"Necip Fazıl, iyi bir tiyatro yazarı"
Oyunun yönetmeni Gürmen oyunla ilgili şunları söyledi: "Evrensel bir konu işleniyor; para. Oyunda, paranın ve şahısların adı yok. Hangi para, kimin parası? Karakterlerin isimleri ’O’, ’Benzeri’, ’Hususi Katibi’, ’Karısı’, ’Oğlu’ diye geçiyor. Oyun, Türkiye’de de Fransa’da da İngiltere’de de dünyanın başka yerinde de geçebilir. Oyunun başında ’Olay herhangi bir tarihte, herhangi bir ülkede geçer’ deniliyor. Biz de bu cümleden hareketle oyunu bu şekilde yorumlamaya çalıştık."

Oyunun dramaturgluğunu Özge Ökten, sahne tasarımını Aysel Doğan, kostüm tasarımını Emra Albayrak Şahin, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan, efekt tasarımını Mustafa Emin Duman yaptı. Oyunda, Aziz Sarvan’ın yanı sıra Cem Uras, Doğan Altınel, Ece Okay, Irmak Örnek, Ali Mert Yavuzcan, Seza Güneş, Nurdan Gür, Aslı Aybars, Oğuzboy Vedat Şahin, Zeki Yıldırım rol alıyor. Yönetmen Engin Gürmen de oyunda Noter rolüyle seyirci karşısına çıkıyor.

Paylaş