VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Haziran 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Neil Gaiman''ın romanı dizi oluyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Neil Gaiman'ın romanı dizi oluyor

Neil Gaiman ve Terry Pratchett'ın birlikte yazdığı 1990 Gollancz etiketli fantastik roman Good Omens televizyona uyarlanıyor.

Fantastik edebiyatın iki ünlü ismi Neil Gaiman ve Terry Pratchett, fantastik bir roman olan "Good Omens"ı birlikte kaleme almışlardı. World Fantasy Award adaylığı kazandıran roman, 1990 yılında Gollancz yayınevi tarafından basılmıştı. Şimdilerde Neil Gaiman, romanın televizyon uyarlaması için senaryo yazıyor.

2002 yılında Terry Gilliam tarafından sinemaya, 2011 yılında da Terry Jones tarafından televizyona uyarlama yapılacağı söz edilen "Good Omens", 2014 yılında BBC Radio 4 tarafından radyo tiyatrosu olarak hazırlanmış, seslendirmesinde Gaiman ve Pratchett yine birlikte çalışmıştı. 2002'de Terry Gilliam sinemaya, 2011'de Terry Jones'un televizyona uyarlamaya çalışmış ancak iki girişim de sonuçsuz kalmıştı. "Good Omens" simdi nihayet, Gaiman'ın kolları sıvamasıyla televizyona uyarlanıyor.

Senaryosunu Nail Gaiman'ın yazdığı uyarlamanın, Terry Pratchett'ın ölümü sonrasında yarım kalıp kalmayacağı da tartışma konusu olmuştu. Daha önceki açıklamalarında bu çalışmayı Pratchett olmadan yapmayacağını söyleyen Gaiman, senaryoya devam ettiğini ve bu planı gerçekleştirme konusunda Pratchett ailesinin de kendisine destek verdiğini açıklamıştı. Gaiman henüz kanal ya da yönetmen açıklaması yapmasa da, ne yalan söyleyelim, Pratchett ve Gaiman imzalı kitabı Gaiman'ın senaryosundan izleme düşüncesi bile heyecan verici.

Paylaş