VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Nisan 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Neruda''nın ölümündeki esrar perdesi aralanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Neruda'nın ölümündeki esrar perdesi aralanıyor

Nobel ödüllü şair ve yazar Pablo Neruda’nın ölümündeki esrar perdesi 40 yıl sonra aralanıyor.

Nobelli şair Neruda’nın, Pinochet yönetimi tarafından zehirlendiği iddiaları üzerine ölümünden 40 yıl sonra otopsi için mezarı açıldı. Nobel edebiyat ödülünü aldıktan iki sene sonra hayata gözlerini yuman Neruda’nın tabutu bir saat süren çalışmadan sonra çıkarıldı ve başkente getirildi.


Adli tıp görevlilerinin yaptığı açıklamaya göre, laboratuarda yapılacak çalışmanın sonucunda şairin vücudunda, bilinen zehirlerin yanı sıra şaire zarar verecek kadar yüksek dozda başka toksik maddelerin olup olmadığına bakılacak.


Resmi kayıtlara geçen ölüm sebebi “Darbenin yarattığı travma ve prostat kanseri” ydi fakat Neruda’nın şoförü ve koruması Manuel Araya, onun suikaste kurban gittiğini söylemişti. Neruda, sürgüne gitmeden bir gün önce kaldırıldığı hastanede kanser ve diğer rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görmüş ancak bir süre sonra hayatını kaybetmişti.

Paylaş

İki King güçlerini birleştirdiKitapları toplamda yaklaşık 350 milyon adet satan yazar King bu kez gücünü kendisi gibi yazar olan oğlu Owen’la birleştirdi; tüm kadınları uyutan bir virüsün peşine düştü.

Devam