VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Netflix’le nasıl rekabet edersin?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Netflix’le nasıl rekabet edersin?

İster istemez dillere pelesenk olmuş birtakım kelimeler ve kavramlar içerisinde baş döndürücü bir biçimde değişen, dönüşen ve dijitalleşen hayatlarımız sizce bu dur durak bilmeyen hareketliliğe yeterince uyum sağlayabiliyor mu? Dijitalleşme mi peşimizden ayrılmıyor yoksa biz mi bir türlü bu dönüşümü kovalamaktan usanmıyoruz mesela? Gelin dijital dünyaya bir de bu pencereden bakalım.

BEYZA NUR KIZILDEMİR"24 Kariyer Tuzağı” ve “24 Öğrenme Tuzağı” kitaplarıyla tanınan eğitmen ve teknik yönetici Mustafa Acungil; bu defa, yaşamlarımıza her geçen gün daha da sirayet eden bir olgudan “dijital dönüşüm”den bahsediyor. Konunun en çıkmaz noktaları üzerinde duran Acungil, dijital dönüşüm olgusunu 24 soru rehberliğinde irdeliyor.

Mustafa Acungil, “Karmaşık konuları hızlı ve iyi öğrenip özümseyerek, bunları kolay ve keyifli anlaşılacak şekilde insanlara sunmak” olarak tanımladığı mesleğinin ona verdiği yetkiye dayanarak az evvel sizlere yönelttiğim soruların cevaplarını son kitabı “24 Soruda Dijital Dönüşüm”de öylesine yalın bir dille ve adım adım işliyor ki… Hem de profesyonelliğinden hiçbir şey kaybetmeyerek. Acungil, finans alanına vakıf kişilere yönelik olduğunu addettiğimiz teknolojik konuların -hele ki söz konusu dijitalleşmenin- aslında her kesimden insanı ne şekilde ilgilendirdiğini sohbet üslubunun samimiyetine sığınarak anlatıyor. Aynı zamanda bahsettiği konuyu günlük hayattan örneklerle desteklemesi ve yer yer tecrübelerini katarak anlatımını renklendirmesi, okur açısından anlaşılırlığı arttırıyor.

Kitap, temelini teorik bilgilerden almasına rağmen odaklanmaya yardımcı akıcı bir anlatıma sahip ve iki kısımdan oluşuyor: konuyla direkt olarak alakalı genel ve gerekli bilgiler ile detaylara ve farklı bakış açılarına ulaşmak isteyenler için eklenen notlar. Acungil, her şeyden evvel dijital dönüşümün ne olduğunu ve ne olmadığını açıklayarak başlıyor işe. Detaylara indikçe dijitalleşmeyi kronolojik olarak geçmişten günümüze ele aldığı için de bu süreci neden-sonuç çizgisinde irdeleyebiliyoruz. Son yıllarda gündemde olan “büyük veri” kavramına ise özel bir yer ayırmış, kitapta meselenin anlaşılır bir krokisi çiziliyor. Okurlara “Büyük veri neden büyük?”, “Netflix’le nasıl rekabet edersin?”, “Geleceğin sosyalleşmesi farklı mı?” gibi soruların cevabını vermeye çalışan Acungil, Netflix ve Youtube gibi ünlü dijital platformların başarıya ulaşma serüvenine de değiniyor.

Kıtaların konumlarını değiştiren tektonik hareketler kadar derinden etki eden ve dalga dalga gelen dijital dönüşüm, dalganın altında kalmamamız adına kitapta tüm olumlu ve olumsuz getirileriyle masaya yatırılıyor. “Teknolojiyle konuşmayı, teknoloji konuşmayı” öğrenmemiz gerektiğini öğütleyen Acungil, “Cesur Yeni Dünya”nın 26. Yüzyılda olmadığını ve şimdi yaşandığını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Kısacası “24 Soruda Dijital Dönüşüm” yarının dünyasının yaşamlarımıza neler getireceğini kavramak ve dalganın üstüne çıkmak için herkesin okuması gereken bir kitap.
Kitapta Netflix’le nasıl rekabet edilir sorusuna şu şekilde yanıt verilmiş: “Yapması gereken yatırım, özünde Türkiye’nin IP aralığı için network yöneticilerinin firewall’da gerekli ayarları yapmasından ibaret. İnsan evladının anlayacağı dille, Türkiye’ye erişim yetkisi vermesi yeterli. Tabi ki olayın karikatürize edilmiş hali bu. Yerli ilgiyi çekmek için yerli bazı üretimler yapmalı. Altyazıları Türkçe olarak ayarlamalı. Türkiye’de yerli bazı üretimler yapmalı. Altyazıları Türkçe olarak ayarlamalı. Vesaire vesaire... Ama bunlar, fiziksel bir işin mesela bir süpermarketler zincirinin Türkiye’de kurulmasıyla karşılaştırıldığında yok mesabesinde işler.” Dijital dünyada sınırlar ötesi iş yapmak çok daha kolay ve yerel oyuncular için global oyuncularla rekabet edebilmek de bir o kadar zorlu."

Paylaş