VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Eylül 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Nihat Tuna''yı kaybettik
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nihat Tuna'yı kaybettik

İletişim Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmeni ve kurucularından Nihat Tuna'yı kaybettik.


İletişim Yayınları'nın Genel Yayın Yönetmeni ve kurucularından Nihat Tuna dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. İletişim Yayınları resmi sosyal medya hesaplarından haberi, 21.30 sularında duyurdu.

Yayınevinden yapılan açıklamada “Yayınevimizin kurucularından, çalışma arkadaşımız, can dostumuz, kardeşimiz, abimiz Nihat Tuna'yı kaybetmenin derin acısı içindeyiz... İletişim Yayınları onsuz eskisi gibi olmayacak. Hayat da öyle olmayacak. Nihat Tuna’yla tanıştığımız, derdimizi neşemizi paylaştığımız, arkadaşlık yoldaşlık ettiğimiz için şanslıydık. Onu unutmayacağız, unutamayız. Yeri dolmaz. Kelimeden harf düştü, eskisi gibi olmaz..." denildi.

Nihat Tuna, yarın (24 Eylül Cumartesi) saat 11.00’de İletişim Yayınları’nın önünden uğurlanacak ardından memleketi Çorlu'ya götürülerek Karamehmet köyünde toprağa verilecek. Köye gelmek isteyenler için İletişim Yayınları araç tahsis edecek.

Nihat Tuna'ya Allah'tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Nihat Tuna Kimdir?
1956’da Çorlulu bir ailenin oğlu olarak İstanbul Paşabahçe'de doğan Nihat Tuna, 1976’da Kara Harp Okulu’nu bitirdi. Bir yandan da İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde okudu. Siyasi görüşleri, bilhassa Birikim dergisine yakınlığı dolayısıyla 12 Eylül darbesi sonrasında 1982 yılında ordudan atıldı. Kısa bir dönem ODTÜ’de eğitim hayatına devam etti, bıraktı. 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşuna katılan Tuna, darbenin özgürlükleri boğucu ortamı içinde döneminin en önde gelen muhalif yayın organlarından biri olan Yeni Gündem dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Tuna, İletişim’in ansiklopedicilik, dergicilik faaliyetlerinden kitap yayıncılığına ağırlık vermesiyle birlikte editörlükten düzeltmenliğe, basınla ilişkilerden telif haklarına, han yöneticiliğinden açılmış davalarda sanıklığa kadar yayınevinin “her şeyi” haline geldi. İletişim'de eseri yayımlanan yazar, çevirmen ve çizerlerin, yayınevine işi düşen, kenarından köşesinden değen herkesin işini, derdini inanılmaz bir zarafet ve nezaketle halletti. Yayınevinin bugüne kadar çıkardığı, bastığı tüm kitapların her yerinde, her şeyinde etkisi, emeği, katkısı oldu. Bir süredir kanser tedavisi gören Nihat Tuna, evli ve Eda’nın babasıydı.

Paylaş