VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Ekim 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Nobel Edebiyat açıklanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nobel Edebiyat açıklanıyor

Nobel Edebiyat Ödülü, 11 Ekim perşembe günü TSİ 14:00''te açıklanıyor.

Canan Hatiboğlu

Her yıl İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi''nin Alfred Nobel''in vasiyeti doğrultusunda çeşitli dallarda verdiği ödüller bu yıl da bir bir sahiplerini bulmaya başladı.

Dün Nobel Tıp Ödülü''nün açıklanmasıyla beraber "Nobel Haftası" olarak da adlandırılan haftanın sonuna kadar toplamda altı ödülün sahipleri açıklanacak. Fizik ve kimya dallarının ardından 11 Ekim Perşambe günü Türkiye saatiyle 14:00''te Nobel Edebiyat ödülü de açıklanacak.

Geçen sene Tomas Tranströmer''in aldığı ödül, 1901 yılından beri veriliyor. 2006 yılında Orhan Pamuk ödülü kazanmadan önce ve sonrasında yoğun tartışma konusu olan ödül, hakkında çıkan çeşitli spekülasyonlara rağmen hala dünyanın en saygın edebiyat ödülleri arasında kabul ediliyor.

Nobel Edebiyat Ödülü, 11 Ekim çarşamba günü canlı olarak http://www.nobelprize.org sitesinden izlenebilir.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam