VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ekim 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Nobel Edebiyat Ödülü açıklandı!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nobel Edebiyat Ödülü açıklandı!

Nobel Edebiyat Ödülü''nü bu sene Çinli yazar Mo Yan aldı.

Nobel Edebiyat Ödülü bu sene Mo Yan''ın oldu. Kitapları henüz Türkçeye hiç çevrilmeyen dünyaca ünlü yazar 1955 yılında Çin''de doğdu. Yazdıkları sıklıkla yasaklanan yazarın eserleri politik açıdan sakıncalı bulunduğundan yazar, eserlerini yayınlamak için sıklıkla korsan yollara başvurdu.

İsmi Çincede "Konuşmayan" anlamına gelen Mo Yan, büyülü gerçeklik kullanmasıyla Gabriel Garcia Marquez''e benzetiliyor. Eserlerinde karışık ve sürekli değişen bir evren yarattığı söylenen yazar, son romanını 43 günde yazmış.

Dünyanın en büyük bahis şirketi Ladbrokes'a göre en muhtemel isim Haruki Murakami olarak görülüyordu. Ladbrokes'un bu yılki tahminleri arasında ayrıca Suriyeli şair Adonis, Britanyalı yazar Ian McEwan ile söz yazarı Bob Dylan bulunuyordu.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam