VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Ekim 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Nobel Edebiyat Ödülü modern Çehov’un
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nobel Edebiyat Ödülü modern Çehov’un

Nobel Edebiyat Ödülü, yaşayan en büyük hikayecilerden biri olarak kabul edilen hatta “Günümüzün Çehov’u” olarak anılan 81 yaşındaki Kanadalı yazar Alice Munro’nun oldu.

Buket Aşçı

2009 yılında Booker Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü de kazanan yazar, eserlerinde günlük hayata dair basit olayları ele almasıyla tanınıyor. Ancak bu basit olaylar Munro’nun kaleminde müthiş bir derinlik kaznır. Üstelik Munro bunu yaparken asla ve asla karmaşık kurgulara ve kelime oyunlarına başvurmadan yalın bir üslupla yapar. Mesela bir kasabanın sıradan ilişkilerinin içten içe kaynayışını, sırlarını, yalanlarını tam da bir kasaba diliyle aktarır.

Peki, dünya öykü sanatının bu zarif kaleminin Nobel’i alması sürpriz oldu mu? Hayır. Zira tüm bahis siteleri ısrarla ve inatla Murakami’yi favori gösterse de edebiyat otoriteleri özellikle son haftalarda Munro’yu işaret ediyor ve yazarın adı ikinci sırada geçiyordu.

Tabii Munro’nun yazarlığında bu ödül bir motivasyon olur mu, bilinmez. Zira Munro çok değil daha bu haziran ayında “Artık yeter, yazmayacağım” diye Kanada National Post Gazetesi’ne bir açıklama yapmış ve şöyle demişti:

“Bu yazmayı artık sevmediğim anlamına gelmiyor ama sanırım hayatınız üzerine farklı bir şekilde düşündüğünüz bir evreye geliyorsunuz. Belki de benim yaşıma geldiğinizde yazarlığın gerektirdiği yoğunlukta bir yalnızlık yaşamak istemiyorsunuz.”

Yazarın Türkçedeki kitapları ve konuları ise şöyle:

Kaçak/ Goa Yayınları
Kitaba adını veren öykünün kaçağı, bunu yapmayı istediğini düşünmesine rağmen kocasını terk edemeyen genç bir kadın. Kitabın diğer öyküsü "Tutku"da ise bir otelde bulduğu işle birlikte dünyala tanışan taşralı bir kızın hikayesi anlatılıyor. Kitaptaki tüm öyküler aslında Juliet isimli bir kadın üzerine; birinci öyküde Juliet bir kız okulunda öğretmenlikten yabanıl ve karşı konulmaz bir aşk oyununa kaçıyor; ikincide, bebeğiyle birlikte, yaşamlarını ve evliliklerini nihayet irdelemeye başladığı anne babasının evine dönüyor; ve sonuncusunda ise dini bir tarikat tarafından beyninin yıkandığını bir kızı anlatıyor.

Çocuklar Kalıyor/ Can Yayınları
“Çocuklar Kalıyor”da yer alan sekiz öykü, taşra yaşamının kuşkulu konulardaki suskunluk ve ağzı sıkı olma geleneğini irdeleyerek gizli ilişkileri ve en yalnız bireyleri bile bağlayacak biçimde paylaşılan suçları ele alıyor. Kimi zaman yalanların toplumun huzuru için kaçınılmaz olduğunu da örnekliyor.

Bazı Kadınlar/ Can Yayınları
“Bazı Kadınlar” adından da anlaşılacağı üzere Munro’nun kadınlar ve onların toplumdaki yerleri, çıkmazları ve gündelik hayatlarının girdapları üzerine yoğunlaşan bir kitap.

Paylaş