VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Eylül 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Nobel ödüllü Heaney yaşamını yitirdi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Nobel ödüllü Heaney yaşamını yitirdi

İrlanda'nın önemli şairlerinden Nobel edebiyat ödüllü Seamus Heaney yaşamını yitirdi.
Dünyaca ünlü İrlandalı şair William Butler Yeats'in ardından İrlanda'nın yetiştirdiği en büyük şair olarak kabul edilen Heaney, yarım yüzyıla varan sanat hayatı boyunca İrlanda'daki yaban hayatının güzelliklerini irdeleyen ve İrlandalıların siyasi acılarını dile getiren şiirler yazdı.

Eserlerinde kırsal hayata ilişkin canlı betimlemelere yer veren Heaney, İrlanda ve Kuzey İrlanda olarak ikiye ayrılan ülkesinde yaşanan çatışmalar, aldatmacalar ve tezatlarla harmanladı. Şiirlerini bir araya getirdiği 13 kitabı, iki tiyatro oyunu, şiir yazma sürecine ilişkin 4 düzyazı ve daha başka pek çok eseri bulunan Heaney, 1995'te Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştü. Heaney bu başarısıyla Yeats ve Samuel Beckett'tan sonra Nobel edebiyat ödülüne layık görülen üçüncü İrlandalı edebiyatçı oldu.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam