VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Şubat 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Okul gezilerinde hiçbir şey ters gitmez!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Okul gezilerinde hiçbir şey ters gitmez!

İlk romanı “Kurt Prenses” ile çocuk edebiyatında hızlı bir giriş yapan İngiliz gazeteci Cathryn Constabe ile romanını ve yazım sürecini konuştuk.

ÖZLEM AKALAN

Şimdi çocuk olmak vardı!” dedirtecek bir roman “Kurt Prenses”. Rusya’da hayli hasar görmüş, karlar altında bir saray, uçsuz bucaksız orman, donmuş göller, beyaz kurtlar, elmaslar ve tabii ki bolca entrika. 2012 yılında The Specsavers National Book ve 2013’te The Waterstone’s Children’s Book ödüllerine aday olan romanın başkahramanı, 13 yaşında Sophie adında bir kız çocuğu. Annesi ve babası ölmüş olan Sophie, velisi olan hayli ilgisiz bir aile dostlarının onu başından atmak için gönderdiği yatılı okulda okumaktadır. Çocukları için Avrupa’da okul arayan Rus bir kadınla tanışması küçük kızın ve arkadaşlarının hayatını sonsuza dek değiştirecektir. 20 kadar çocuk, hem okullarını tanıtmak hem de kış tatillerini geçirmek üzere öğretmenleri eşliğinde Rusya’ya gider. Rus bir ailenin yanında kalacak olan Sophie ve en yakın arkadaşları Delphine ile Marianne, kendilerini karşılayan son derece çekici bir Rus kadınla trene bindiklerinde bir şeylerin ters gittiğini anlarlar. Çünkü St. Petersburg dışında bir yere gidecekleri kendilerine söylenmemiştir. Kadının ilk istasyonda inip kayıplara karışması ardından da kondüktörün onları sadece küçük bir peronun olduğu ıssız yerde tipinin ortasında trenden neredeyse atması, heyecan dolu bir maceranın başlangıcı olur. Saatler sonra gelen özel bir trenle evsahibeleri Prenses Anna Feodorovna Volkonskaya’ya takdim edildiklerinde işler iyice garipleşmeye başlar. Volkonsky ailesinin son temsilcisi olan Prenses, yıpranmış sarayı ayakta tutmak ve tükenen servetinin yerine yenisini koymak için aile yadigarı elmasların yerini bulmaya çalışmaktadır. Her nasılsa Sophie’nin elmasların yerini bilebileceğini düşünen kadının planları yavaş yavaş su yüzüne çıkarken, kızlar hem prensese yardım etmek hem de hayatta kalabilmek için kurtlarla ve elmasların peşinde olan generalle savaşmak zorunda kalacaklardır.
Çocukların “Okul gezilerinde hiçbir şey ters gitmez” diyerek atıldıkları bu macera, Sophie’ye gerçekte kim olduğunu ve nasıl bir dünyaya ait olduğunu gösterirken 8-13 yaş arası çocuklara da sürükleyici bir okuma vadediyor. “Harry Potter” serisinin de çocuklar için yazıldığı düşünülecek olursa, bu romandaki hızlı tempo ve aksiyon dozu, velileri endişelendirmeyecektir diye düşünüyorum.
Modern çağda geçen peri masalı tadında bir romana imza atan Cathryn Constable, Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okuduktan sonra Vogue, W, Elle Decoration, Elle, The Independent, Tatler ve The Sunday Times’ta çalışmış tecrübeli bir gazeteci.
Çocuklar kadar romanını yetişkinlerin de sevdiğini söyleyen Cathryn Constable il çocuk ve gençlik edebiyatı üzerine konuştuk.

“Kurt Penses”i yazarı Cathryn Constable anlattı
Gazetecisiniz; dolayısıyla çok daha farklı bir roman yazacak birikiminiz vardır mutlaka. Neden çocuk romanı yazdınız?

Çocuklarım için okurken, çocuk edebiyatından adeta büyülendim. Bu süreçte çocukken okuduğum hikâyelerin yanı sıra yeni yazarlar da keşfettim. Çocukken o kitapları okurken neler hissetiğimi, benim için ne denli önemli olduklarını hatırladım. Çocukların hayal gücü çok kuvvetli ve okuma deneyimiyle yönlendirilir. İşte bu sürece katkıda bulunacak bir şeyler yazmak istedim.
Modern çağda geçen, peri masalı tadında bir roman yazmışsınız. Romanınıza ne ilham kaynağı oldu?
Bu kitabın oluşum hikâyesi hem biraz garip hem de güzeldi. Çalışma odamda mantar bir pano var. Gözüme takılan, beğendiğim resimleri oraya yerleştiriyorum. Zaman içinde bu resimler kendi kendine bir hikâyeye dönüştü. Bu esnada Rus edebiyatı okuyordum; tahmin edersiniz ki bol bol kar ve buz tasviri. Mantar panoma yıkık dökük bir saray resmi koyunca, ki benimkinde pek çok var, beyaz kurtlar, dev şamdanlar ve öksüz bir kız çocuğa miras kalan serveti çalma planlarının da olduğu bir öykü çıktı ortaya.

Çocuklarınız başta olmak üzere aldığınız tepkiler ne yöndeydi?
Çocuklarım “Kurt Prenses”ı okumadı. Romanı bitirdiğimde, oğullarım onu okuyacak yaşı çoktan geçmişlerdi. Kızımsa başını okudu ama, anladığım kadarıyla annesinin yazdığı bir şeyi okumaktan biraz utanmış olacak ki, sonunu getirmedi. Arkadaşlarınınsa kitabı çok sevdiklerini söylüyor. Belki ileride kendi çocuklarına okur. Beni asıl şaşırtan, yetişkinlerin romanı bu kadar beğenmeleri oldu. Bu roman sevgi ve aile üzerine. Bir de elbette dünya üzerindeki “doğru yer”ini bulma üzerine, ki yaşınız kaç olursa olsun bu çok rahatlatıcı bir duygu.

Yetişkin romanı yazmayı da planlıyor musunuz? İkinci kitabımı bitirmek üzereyim ve o da yine çocuklar için. “Kurt Prenses”ten çok farklı ama onun kadar keyifle okunacağını umuyorum. “Kurt Prenses”i yazarken çok şey öğrendim ve yeni kitabımda bundan çok yararlandım. Sonrasını ise kim bilebilir ki?

Romanın üç karakterinden Delphine, moda merakı, şıklığı ve çağdaşlığı ile daha çok bugünün çocuklarını, gençlerini temsil ediyor. Marianne, realist ve akıllı; bilginin peşinden koşuyor. Sophie ise bir aileye dahi sahip olmayan, biraz kafası karışık, hayalperest ama bir o kadar da cesur bir kız. Siz çocukken hangisine daha yakındınız? Bu çocuklarda sizin çocuklarınızdan da izler var mı?Sophie! Kesinlikle hayalci bir çocuktum. Kendi çocuklarımdan ödünç aldığım tek şey ise, tıpkı Dmitri’de olduğu gibi, büyük oğlumun yüzündeki yara izi.
Biz, bugünkülere göre daha naif masallarla büyüdük. Bugünün çocukları i daha fazla şiddet görüyor ve bundan keyif alıyor. Aradaki farkı nasıl açıklarsınız?
Peri masalları, çocuklara hayatın nasıl işlediğini anlatan örnekler sunuyor. Bilgisayar oyunlarının cazibesini anlamaya çalışıyorum; güç duygusu, merak, heyecan... Bir hikâye okuduğunuzda ya da dinlediğinizde, ona daha fazla anlam katmak için kendinizden de bir şeyler eklemeniz gerekiyor. Bilgisayar oyunları, oyuncudan ekstra bir şey istemiyor; dolayısıyla tembel yapıyor ve sizi her duyguyu yalnız başınıza yaşamaya itiyor. Bu nedenle oyunları rahatsız edici buluyorum.

Kurt PrensesKurt Prenses

Cathryn Constable

Detay için tıklayın

Paylaş