VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Ölmeden önce 28,5 istek
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ölmeden önce 28,5 istek

Amerika’nın çoksatan yazarlarından Denise Grover Swank’ın kaleme aldığı “Yirmi Sekiz Buçuk Dilek” yapmak istediklerinin listesini çıkaran Rose’un bir anda annesinin katil zanlısı durumuna düşmesinin hikâyesi.
Düşünün ki gelecekte olacakları önceden görme yeteneğine sahipsiniz. Ancak şu ana kadar geleceğe dair gördüğünüz kareler, hep başkalarının hayatlarına dair oldu, kendi geleceğinize ilişkin bir şey görmediniz. Bir gün çalışırken hiç ummadığınız anda gözünüzün önünde kendi geleceğinize ait bir görüntü belirdi. Ancak bu yine iyi bir şey değil çünkü hiç tanımadığınız bir adam tarafından öldürüldüğünüzü gördünüz. Peki bundan sonra hayatınıza nasıl devam edersiniz?
ABD’li yazar Denise Grover Swank’ın kaleme aldığı “Yirmi Sekiz Buçuk Dilek” bu çarpıcı hikâyenin peşinden gidiyor. 24 yaşındaki Rose Gardner’ın hayatta annesi ve ablasından başka kimsesi yoktur. Ablası Violet evli ve çocuk sahibi bir kadındır. Rose ise annesiyle yaşamakta ve neredeyse annesinin sözünden hiç çıkmamaktadır. Ve ilginç bir yeteneğe sahiptir: Olacakları önceden görme. Zaman zaman aniden gözünün önünde beliren kareler geleceği göstermektedir. Ancak bugüne kadar kendi geleceğine ilişkin bir kare görmemiş, hep başkalarının geleceği canlanmıştır gözünde. Bir gün hiç beklemediği bir anda bir adamın kendisini öldürdüğü kare gelir gözünün önüne... Üstelik adamı tanımaması rağmen adını bilmektedir. Gördüğü bu kareyi annesine de ablasına da anlatamaz. Zira, gördükleri daima gerçekleşmektedir ve bunu söylemesi ablası ile annesini çok tedirgin eder. Ölüm gerçeğini ensesinde hisseden Rose ölmeden önce yapmak istediklerini bir kağıda not eder. Tamı tamına 28 maddelik bir liste yapar. Listesindesinde yağmurda oynamak, bir erkeği öpmek ve bir erkekle biraz daha ileri gitmek de vardır... Artık 24 yaşında bir genç kız olduğuna ve ölüm denilen bir gerçeklik olduğunu düşünen Rose, kendi kararlarını kendi almaya niyetlenir. Ancak annesi Rose’a çok baskı yapmakta, kötü davranmakta ve hemen her şeyi yasaklamaktadır. Artık bu durumdan bunalan Rose, bu yüzden annesiyle tartışır ve evden uzaklaşır. Hava kararınca yapması gereken en doğru şeyin evine, annesinin yanına dönmek olduğuna karar veren Rose, annesinin cansız bedeniyle karşılaşır. Üstelik annesi başından vurularak öldürülmüştür. Rose şüpheli durumuna düşer. Bir süre sonra da takip edildiğini farkeder. Peşinde Rose’dan almaları gereken bir şeyin olduğuna inanan ve bunun için gerekirse onu öldürmeyi göze alan birileri vardır. Rose’un evi bu kişiler tarafından soyulduktan sonra yeni komşusu Joe onu kurtarmaya gelir. Rose kurtarıldıktan sonra listesini tamamlar ve Joe’ya karşı giderek artan duygularını göstermeye başlar. Ancak önünde bir engel vardır!

Türk okurlar kitabın ABD’li yazarı Denise Grover Swank ile 2013 yılında “Seçilmiş Bedenler” kitabıyla tanışmıştı. 1800’lerden günümüze uzanan gizli bir felsefi örgütün hedefinde olan Emma ile geleceği görebilen beş yaşındaki oğlu Jake’in tüm insanlığı etkileyecek sırlarının etrafında şekillenen fantastik roman, Martı Yayınları etiketiyle yayımlanmıştı. Missouri’de altı çocuğu ve iki köpeği ile yaşayan yazarın yeni kitabı “Yirmi Sekiz Buçuk Dilek”, sürükleyici dili ve kahramanlarının gerçekçiliği ve hikâyesinin sıra dışılığı ile okuyucuları sürprizlerle dolu bir dünya ile tanıştırıyor.


Paylaş