VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Mart 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 101 Portre
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 101 Portre

Caretta Yayıncılık, sanatseverler için referans kitabı olacak “Ölmeden Önce Türkiye’de Görmeniz Gereken 101 Portre”yi okuyucusuyla buluşturdu. Kitap, müzelerde sergilenen ve çeşitli koleksiyonlarda bulunan 101 sanatçının 101 portre çalışmasını bir arada sunuyor.


Türkiye’de görülmesi gereken portrelerin yer aldığı bu kitapta sanatçıların yapmış oldukları tüm portreler tek tek incelendi; sanatçının üslubunu, ustalığını yansıtan seçenekler arasından kitapta yer alacak çalışma belirlendi. Sanat tarihçileri, sanatçılar ve sanat eleştirmenlerinin değerlendirmesi sonucunda oluşan bu çalışmada yer alan 101 sanatçının 101 portresi, aynı zamanda Türkiye sanat tarihinin de bir değerlendirmesi olma özelliğine sahip.

Kitapta her bir portrenin öyküsünü anlatan bir metin de yer alıyor. Metinler, her biri kendi alanında oldukça deneyimli sanat eleştirmenleri ve sanat yazarları tarafından hazırlandı. “Neden 100 değil de, 101” sorusunu, kitabın editörü Erkan Doğanay, “Eklenen 1 (BİR) burada oldukça önemlidir. 100 sayısı mantıken bir kesinlik sunarken burada eklenen BİR, seçkinin devam edebileceği düşüncesini doğurur ki böylelikle liste dışında kalan resimleri de bir biçimde kapsar. Ayrıca 101 sayısının insanı huzursuz etmeyen büyülü bir tarafı da var” diyerek yanıtlıyor.

Caretta Yayınları tarafından hazırlanan ve editörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı “Ölmeden Önce Türkiye’de Görmeniz Gereken 101 Portre”, Caretta Yayıncılık’ın dünyaya damgasını vurmuş efsane 1001 serisinin ardından (Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim, İzlemeniz Gereken 1001 Film, Okumanız Gereken 1001 Kitap, Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm, 1001 Klasik Müzik) Türk sanatı ve sanatçılarını anlatan eşsiz bir başucu kitabı olmaya aday.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam