VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > Ölümsüzlüğün izi olarak fotoğraf
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ölümsüzlüğün izi olarak fotoğraf

Bugüne kadar VatanKitap için birbirinden değerli yazarların fotoğraflarını çekerek VatanKitap macerasına ben de dâhil oldum. Şimdi karşınızda büyük ustamız Ara Güler’den başlayarak tanık olduğum ve önem verdiğim 3 karenin hikâyelerini anlatacağım.

SAFİYE ALTINKUM


Ara Güler’le sohbetGeçen ay kaybettiğimiz usta foto muhabiri Ara Güler, fotoğrafla az çok ilgilenen herkesin fotoğraflamak istediği yüzlerden biriydi. Şanslıyım ki büyuk ustayla Ara kafede tanışma fırsatı bulmuştum. Kafedeki dergi standında benim de çektiğim bir fotoğrafın yer aldığı bir dergi üzerinden konuşma şansı yakaladığım usta, güzel aksanıyla, “Bir fotoğrafın iyi olması için seni tatmin ediyor olması gerekir” demişti. Sohbet sonunda da fotoğrafını çekmeme müsaade etti. Bu portre benim için kesinlikle iyi bir fotoğraf olarak kaldı. Saygı ve özlemle...

Doğum anına tanıklıkEn keyifli fotoğraf alanlarından biri doğum benim için. Duygusu, tatmini ve bir mucizenin gerçekleşmesine tanıklık etmiş olmak çok değerli. Beklenmeyen anlarda gerçekleşen doğumlarsa işin tuzu biberi. Rüzgar Alp’inkisi böyle bir doğumdu. Beklenen tarihe haftalar vardı. Başka bir çekim için randevu saatini beklerken bir telefon geldi. Rüzgar, adı gibi hızla gelmek istemişti. Hastaneye ışık hızıyla ulaştığımda doğum için hala vaktimiz vardı. Bu fotoğraf Rüzgar’ın annesi Hande Hanım’ın doğum esnasında yaşadığı duygu yoğunluğunun en güzel kanıtı. Epidural gerçekleşen doğumda hiçbir acı hissetmemesine rağmen bebeğinin sesini duyduğu an gözlerinden akan yaşları fotoğrafladım.

Kömür demek ömür demekAnadolu’da Torakçı,Trakya’da Torlukçu olarak adlandırılan ve odunu mangal kömürüne dönüştüren işçiler, 10-15 gün boyunca yanan meşe odunlarını kömür haline getiriyorlar. Unutulmaya yüz tutmuş meslek gruplarını fotoğraflamak için Kırklareli’ne gittiğimde tesadüfen rastladığım bu emekçilerin çalıştığı ortamda yoğun duman kokusundan boğazınızın yandığını hissetmek mümkün.

Paylaş