VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
07 Ocak 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Ömer Seyfettin 130 yaşında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ömer Seyfettin 130 yaşında

Büyük hikâyeci Ömer Seyfettin’in doğumunun 130. yılı anısına bütün eserlerinden seçmeler Kapı Yayınları’ndan çıktı.Sadece öyküleriyle değil, yazdığı bütün türlerden kapsamlı bir seçkiyle okurla buluşan Ömer Seyfettin bilindiği üzere Türkçenin bugünkü yapısını kazanmasında büyük katkı sahibi.

Büyük hikâyecinin, hem dilin sadeleştirilmesi hem de bu sadeleştirilmiş Türkçeyle yeni bir edebiyat oluşturulması yolunda önemli bir yeri var. Yeni Lisancıların öncüsü olan Seyfettin, düşünceleri ve yazılarıyla millî mücadelenin de tohumlarını atanlardan. Hikâye, makale, fıkra ve şiirlerden oluşan bu seçki, yazarın değişik zamanlarda tuttuğu günlüklerinden alınmış parçalarla zenginleştirildi. Böylece yazarın çok yönlülüğü ortaya konulmaya çalışıldı. Ömer Seyfettin’den Seçmeler, doğumunun 130. yılında yeni kuşaklarla büyük yazarı tanıştırma yolunda bir adım.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam