VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > On bir yıllık esaretin öyküsü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

On bir yıllık esaretin öyküsü

“Beni Bulun Çünkü Bu Sizin de Hikayeniz Olabilir”, 2002 yılında ortadan kaybolan ve on bir yıl boyunca esir tutulan Michelle Knight’ın hikayesini anlatıyor.Michelle’in esir tutulduğu evden kurtulduktan sonra yaşadıkları, günlerce ABD ve dünya basınında yer almıştı. Arkadaşının babası tarafından 21 yaşındayken kaçırılan Michelle, Amanda ve Gina adındaki iki kadınla birlikte bir evde hapsedilmişti.

Senelerce taciz, tecavüz, işkence ve şiddete maruz kalan Michelle’in insanlık dışı hikayesi ne yazık ki, kendi evinde, ailesinde başlıyor. Çünkü o, çocukluğundan beri ülkenin yoksul semtlerinde yaşamak zorunda kalan, biri.

Hatta hatırlayabildiği anılarına indiğinde kendini 4 yaşında ve ailesi evsiz olarak anımsıyor. Bir araba içinde annesi, babası, üç kardeşi, halası ve onun oğluyla birlikte yaşayan... Ve ne yazık ki, beş yaşında aile bireylerinden birinin tecavüzüne uğrayan... Başlarda bir köprünün altındaki mavi büyük varilde yaşayan Michelle, para kazanmak için uyuşturucu işine girer fakat bir gün akrabalarından biri onu yolda görüp tanıyınca babasına haber verir. Böylece zorla eve götürülür ve eski hayatına kaldığı yerden devam eder. Tacizler, tecavüzler ve diğer her şey bıraktığından daha kötü hale gelmiştir. Bu sırada okuldan bir çocukla yakınlaşır ve ondan hamile kalır. Aile bireylerinin itirazlarına rağmen bebeğini doğurur.

Michelle bir süre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ona oğlu için bağladığı maaşla geçinir. Maaşı bitmeye yüz tuttuğu dönemlerde iş aramaya çıkar ve çocuğunu sevgilisiyle birlikte yaşayan annesine bırakır. Bir gün yine iş aramaktan dönen Michelle, annesinin sevgilisinin sarhoş olduğunu görür. Kucağında Michelle’in çocuğu Joey vardır ve adam Joey’nin bacağını tutup kasıtlı olarak burkar. Apar topar hastaneye giden Michelle, burada SGK çalışanları tarafından karşılanacaktır. Ona güvenli bir ortam sağlayamadığı gerekçesiyle bir süre oğlunun bakıcı aile kontrolüne verileceğini söylerler. Michelle yıkılır. Dava açılır ve Michelle mahkeme sonucunu beklemek zorunda kalır. Bu sırada oğlunu geri aldığında ona daha iyi bir hayat sunmak için elinden geleni yapar; evini değiştirir, arkadaşlar edinir, iş arar (boyu 1,20 olduğu için kimse ona iş vermek istemez, bu yüzden Michelle sürekli iş arayışı peşindedir).

Oğluyla görüşeceği günlerden birinde mahalledeki akrabalarından birine gider ve onu elindeki adrese bırakmasını rica eder. Önce tamam diyen akrabası daha sonra vazgeçince Michelle adrese yürüyerek gitmek zorunda kalır fakat adresi bulamaz. Görüşmeye geç kalır. Adres sormak için Family Dollar isminde bir markete girer ve burada kendisini kaçıracak kişi olan Ariel Castro ile karşılaşır. Michelle daha önce yüz yüze tanışmamış olsa da onu tanıyordur, çünkü Ariel onun en yakın arkadaşlarından birinin babasıdır. Ariel bir servis şoförüdür, bu yüzden o adresi bildiğini söylediğinde Michelle’in aklına kötü bir şey gelme.

Ariel önce eve uğraması gerektiğini, yavru köpeklerini söyler. Michelle sevinmiştir çünkü oğlu köpekleri çok seviyordur, eve gelip onu görünce mutlu olacağını düşünür. Eve gelip içeri girerler. Castro kapıyı kapatıp onu içeri hapseder. Böylece 2002 yılında Michelle Knight kaçırılmış olur ve on bir yıllık esareti başlar.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam