VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
17 Mayıs 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Orhan Kemal Roman Armağanı ''Dokuzuncu Haşmet''in
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Orhan Kemal Roman Armağanı 'Dokuzuncu Haşmet'in

Orhan Kemal Roman Armağanı'nın bu yılki sahibi yazar İbrahim Yıldırım'ın Dokuzuncu Haşmet isimli eseri oldu.

45'inci Orhan Kemal Roman Armağanı, yazar İbrahim Yıldırım'ın tuttuğu takımın formasını giyerek Taksim’e çıkan eski bir direnişçinin anlattıklarını merkeze alıp, Türkiye’nin isyan tarihini anlatan "Dokuzuncu Haşmet" romanına verildi.

Orhan Kemal Kültür Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, bu yıl 45'incisi düzenlenen etkinlik kapsamında Selim İleri, Turhan Günay, Nuri Gültekin, Erendiz Atasü, Çimen Günay Erkol, Handan İnci ve Nazım K. Öğütçü'den oluşan ve 50 eseri değerlendiren Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu'nun "Dokuzuncu Haşmet"in seçme nedeni için şu ifadeler kullanıldı: "Armağan, Türkiye'nin toplumsal ve güncel konularını evrensel ve bireysel temalara ustaca bağlaması, hoşgörüsüzlük ortamının bireyler üzerindeki etkilerini başarıyla göstermesi, dil ve kurgu olgunluğu nedeniyle Yıldırım'ın romanına verilmiştir."

Ödül, 2 Haziran'da Orhan Kemal Kütüphanesi'nde düzenlenecek törenle yazara takdim edilecek.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam